Blog, Wielki Format

Canvas, czyli jak wykorzystać płótno w druku?

Canvas, czyli jak wykorzystać płótno w druku

Któż z nas nie zachwycał się pięknymi obrazami olejnymi dawnych mistrzów? Początkowo wykonywane były one zazwyczaj na drewnie, jednak później stosowano do tego celu płótno wykonane z konopii. Nazywano je canevas. To właśnie stąd pochodzi obecna nazwa: płótno Canvas.

W dzisiejszych czasach płótno Canvas to nazwa podłoża, którego struktura znakomicie imituje naturalne płótno malarskie. Powstaje z bawełnianych bądź poliestrowych włókien, czasami jest mieszanką powyższych. Jego zastosowanie jest obecnie podobne do tego z poprzednich wieków. Aktualnie nie służy ono jednak jedynie do malowania, ale także, a może nawet przede wszystkim, do drukowania.

Piękno wydruków, płótno zawdzięcza wrażeniu ręcznie malowanego obrazu. Wysoka chłonność atramentów, którą charakteryzuje się to podłoże pozwala na uzyskanie głębokiego nasycenia kolorów oraz znakomitej jakości szczegółów. Praca nie musi być oprawiana, ponieważ boki mogą być zadrukowane i naciągnięte na krośnie malarskim. Dodatkowo, w celu zabezpieczenia przed wpływem czynników zewnętrznych (promieniowanie słoneczne, wilgoć) można zastosować werniksowanie, czyli pokrywanie powłoki specjalnym bezbarwnym lakierem.

Rodzaje płótna canvas

Canvas, tak jak wspominaliśmy wyżej, może być bawełniany bądź też poliestrowy.

Ten pierwszy tworzony jest z naturalnych włókien bawełny. Jest gruby i “mięsisty”, o pięknym, kremowym zabarwieniu nadającym podłożu charakter dawnego obrazu. Z kolei płótna poliestrowe powstają z syntetycznych włókien. Są cieńsze i bardziej miękkie. Cechuje je drobniejsza struktura oraz większa biel w porównaniu z płótnami bawełnianymi Co ciekawe, niektóre płótna mogą być niepalne a także wodoodporne.

Płótno canvas

Jakie zastosowanie ma płótno canvas?

Naturalnym przeznaczeniem płótna są oczywiście wszelkiego rodzaju grafiki, reprodukcje obrazów, czy też stare fotografie. Świetnie wyglądają na nich zarówno pejzaże, jak i portrety, architektura, a także abstrakcja.

Płótno Canvas doskonale sprawdzi się w dekoracji wnętrz. Pomoże wytworzyć dobry nastrój w każdej przestrzeni. Równie doskonale poradzi sobie we wszelkiego rodzaju salach konferencyjnych. Dzięki nim specyficznego klimatu nabiorą także szkoły, a dla galerii sztuki, czy też studia fotograficznego będą wręcz nieodzowne.

Canvas zrobił niesamowitą karierę również w dekorowaniu naszych mieszkań. Trudno byłoby chyba znaleźć obecnie salon lub sypialnie, w której nie znajdowałyby się tego rodzaju prace. Co więcej, niektóre płótna są wodoodporne, co pozwala aplikować je krótkoterminowo również na zewnątrz budynków.

Tak, więc różnorodność zastosowań oraz możliwość personalizowania wzorów i typów wydruków sprawia, że płótno Canvas stało się obecnie bardzo popularne zarówno w zastosowaniu dekoracyjnym, jak i reklamowym.

Sprawdź naszą ofertę na płótna canvas!

Szeroki wybór płótna dostosowanego do Twoich potrzeb!

Wróć do listy

Inne artykuły