Blog, Wielki Format

Co to jest ploter?

Co to jest ploter

Spotkałeś/aś się z określeniem „ploter”, ale nie wiesz, co w zasadzie oznacza? A może różne zastosowania tego urządzenia sprawiają, że nie możesz zidentyfikować, do czego tak naprawdę służy? Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, co to jest ploter, znajdujesz się we właściwym miejscu. Przeczytaj, a wszystko stanie się jasne.

Ploter – podstawowa definicja

Jak już być może się zorientowałeś, istnieje wiele odmian ploterów. Wszystkie łączy jednak kilka cech.

Ploter:

 • jest urządzeniem peryferyjnym podłączanym do komputera,
 • pracuje z dużymi, płaskimi powierzchniami,
 • jest wykorzystywany w poligrafii, a także przez architektów, grafików, kartografów, artystów, w biurach, agencjach reklamowych itp.

Plotery i ich zastosowanie

Powyższe cechy wspólne nie mówią nic o faktycznych funkcjach. To dlatego, że tego rodzaju urządzenia można podzielić na kilka grup ze względu na zastosowanie.

Wyróżnia się plotery:
Co to jest ploter
 • nanoszące obraz – w praktyce można je porównać do wielkoformatowych drukarek wykorzystujących różne metody nanoszenia obrazu na określone materiały,
 • tnące – wykorzystywane najczęściej do wycinania różnych kształtów z arkuszy folii i tworzyw,
 • grawerujące – wykonujące żłobienia według zaprojektowanego w komputerze wzoru.

Oznacza to, że plotery pomagają w realizacji bardzo wielu zadań, nie tylko z zakresu poligrafii. Współpracują też z różnymi materiałami: począwszy od papieru, kartonu, kalki, folii czy płótna, a skończywszy na styropianie, drewnie czy kamieniu.

Plotery nanoszące obraz

Plotery nanoszące obraz mają najszersze zastosowanie. Są wykorzystywane w wielu branżach, które wymagają przygotowania wielkoformatowych grafik, obrazów, projektów czy też map. Można je podzielić ze względu na kilka kategorii. Pierwszą jest obsługiwany format, to znaczy szerokość robocza urządzenia. Drugą i bardzo ważną jest zastosowana technologia.

Tutaj wyróżnia się przede wszystkim plotery:

 • atramentowe – wykorzystujące tusz lub atrament do nanoszenia obrazu na nośnik, najczęściej wykorzystywane do wydruku diagramów, map, rysunków, jak również wysokiej jakości grafiki;
 • laserowe – nanoszące obraz na nośnik za pomocą lasera, zapewniające szybką pracę i przeznaczone do wykonywania różnego rodzaju wydruków w zależności od zastosowanej technologii;
 • solwentowe – nanoszące na nośnik farbę solwentową, która jest bardzo odporna na wiele czynników, a także trwała; wykorzystywane do produkcji materiałów i gadżetów reklamowych, odpowiednie do druku na różnych nośnikach, w tym np. na tkaninach.

Niekiedy spotyka się również plotery pisakowe, które służą do kreślenia linii na nośniku za pomocą przymocowanych do głowicy specjalnych pisaków. Są one wykorzystywane m.in. w produkcji odzieżowej czy meblarskiej do produkcji szablonów, wykrojów itp.

Warto wiedzieć, że plotery nanoszące obraz mogą być uzupełnione o funkcję skanera. Pozwala to na cyfryzację wielkoformatowych materiałów graficznych w calu ich archiwizacji, obróbki lub innego wykorzystania, a także ich kopiowanie. Nowoczesne urządzenia tego typu dysponują również wieloma innymi funkcjami, które ułatwiają codzienną pracę.

Gdzie wykorzystuje się plotery?

Plotery znajdują zastosowanie w wielu branżach i firmach. Wykorzystuje się je m.in. w:

 • agencjach reklamowych – do produkcji materiałów takich jak plakaty, bannery, naklejki i wiele innych, a także do wykonywania wydruków próbnych,
 • pracowniach architektonicznych – do wydruków projektów, wizualizacji, a niekiedy również podkładów mapowych,
 • w pracowniach geodezyjnych i kartograficznych – przede wszystkim do wydruku map,
 • w pracowniach artystów – m.in. fotografów (do wydruku zdjęć w dużych formatach) czy grafików,
 • szkołach i nauczeniach – np. do wydruku plakatów, a także projektów uczniów,
 • zakładach poligraficznych – które wykonują wydruki na zlecenie innych podmiotów.

W przypadku niewielkiego, sporadycznego zapotrzebowania na wielkoformatowe wydruki, można korzystać z usług podwykonawców. Istnieje wiele firm poligraficznych, które dysponują odpowiednim sprzętem do każdego zastosowania. W przypadku konieczności produkcji zróżnicowanych materiałów warto zakupić lub wydzierżawić ploter do firmy, by cieszyć się ekonomicznymi i wygodnymi wydrukami.

Ile kosztuje ploter? Zapytaj o indywidualną ofertę!

Nowoczesne drukarki stworzone z myślą o druku najwyższej jakości materiałów. Oferujemy atrakcyjne warunki zakupu i finansowania oraz szybką realizację i wsparcie.

Wróć do listy

Inne artykuły