Nowoczesne urządzenia wielkoformatowe umożliwiają dokonywanie wydruków różnego typu. Właściwy dobór sprzętu umożliwia m.in. drukowanie map w dużym formacie i wysokiej rozdzielczości. Jakimi cechami powinna się wyróżniać wielkoformatowa drukarka do map? Jaki ploter wybrać, by sprawdził się w tej roli? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!
Drukarka do map – co jest ważne?
Współczesne mapy kojarzą się przede wszystkim z oprogramowaniem Google, które każdy posiadacz smartfona zawsze ma przy sobie. Te papierowe, drukowane praktycznie całkowicie wyszły już z codziennego użytku. Nadal są jednak ważnym elementem pracy geodetów, architektów, leśników i przedstawicieli wielu innych zawodów. Mogą być też bardzo przydatne dla urzędników, pośredników nieruchomości, turystów, żeglarzy czy organizatorów imprez (np. sportowych lub integracyjnych). Często potrzebują oni wielu egzemplarzy tego samego podkładu mapowego, dlatego nieoceniona okazuje się drukarka – zazwyczaj wielkoformatowa, pozwalająca na tworzenie dokumentów w formacie A2, A1 lub większym.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na znacznie więcej czynników niż tylko na maksymalne wymiary obsługiwanych przez urządzenie nośników. To przede wszystkim:
- jakość i precyzja wydruku,
- możliwość obsługi różnorodnych nośników,
- technologia druku wodoodpornego,
- możliwość wydruku nietypowych formatów.
Najważniejsze parametry ploterów do map postaramy się omówić szerzej, wyjaśniając, na co zwracać uwagę.
Drukowanie map – precyzja to podstawa
W przypadku druku map, szczególnie tych do celów projektowych czy nawigacyjnych, szczególnie ważna jest dokładność. Podkłady mapowe zwykle składają się z wielu oznaczeń, typów linii i kolorów, a każde przekłamanie w druku może powodować ogromne problemy w ich interpretacji. Dlatego ploter do map powinien wyróżniać się wysoką rozdzielczością pracy i precyzją odwzorowania. Niezwykle ważne jest też trzymanie skali. Na szczęście istnieje wiele urządzeń, które bez problemu spełniają te kryteria. Co istotne, szukając najlepszego pod tym względem sprzętu, nie trzeba decydować się na drogi ploter laserowy. Współcześnie urządzenia atramentowe coraz częściej dorównują tym laserowym pod względem dokładności i szybkości pracy, a jednocześnie ich cena zakupu wciąż jest znacznie niższa.
Pionierem tego rodzaju rozwiązań jest firma Canon, która – dzięki unikalnym systemom druku – zapewnia niewiarygodną wręcz precyzję odwzorowania każdego najmniejszego detalu, a także kolorów. Co ważne, tego rodzaju urządzenia świetnie sprawdzą się również do wydruku projektów i rysunków, szczególnie typu CAD lub GIS lub.
Wszechstronna i niezawodna drukarka do map
Należy również pamiętać, że praca z mapami nie zawsze odbywa się tylko w wygodnym biurze. Zwykły wydruk mógłby więc szybko ulec zniszczeniu. Profesjonalistom poleca się zatem urządzenia, stosujące wodoodporne tusze, które nie rozmazują się pod wpływem wilgoci. Najlepsze drukarki do map bez problemu obsługują też różnorodne nośniki – począwszy od delikatnych kalek i folii, a skończywszy na grubych papierach powlekanych i podkładach syntetycznych. Dzięki temu bez trudu można wyprodukować mapy idealnie nadające się do konkretnych zadań – w tym takie, które oprą się nawet trudnym, polowym warunkom. Warto też sprawdzić maksymalną długość wydruku, na jaką pozwala urządzenie. Coraz częściej zaawansowane plotery do map dają bardzo szerokie możliwości, obsługując dokumenty o długości nawet kilkunastu metrów!
Szybkie i elastyczne drukowanie map
Przy tak dużych plikach ważna jest też szybkość ich przetwarzania. Dobry ploter do map powinien więc dysponować sporą ilością pamięci operacyjnej. Najlepsze urządzenia tego typu mają jednak również wbudowany dysk twardy o pojemności kilkuset gigabajtów.
Takie rozwiązanie zapewnia:
- szybkość przetwarzania plików, a co za tym idzie również większą prędkość wydruku,
- możliwość kolejkowania wielu wydruków i wykonywania zaawansowanych operacji,
- możliwość zachowania historii wydruków i zlecenia ponownego druku wybranych plików.
Wpływa to na znacznie większą funkcjonalność plotera i zapewnia płynną pracę z dużą ilością obszernych plików.
Drukarka do map – ze skanerem czy bez?
Wśród ploterów do map dostępne są też urządzenia z modułami skanującymi. Warto pamiętać, że znacznie rozszerza to możliwości pracy. Wielkoformatowy skaner nie tylko umożliwia digitalizacje starych map, planów i innych dokumentów, które nie istnieją w wersji cyfrowej, ale pozwala również na wprowadzanie do komputera poprawek naniesionych na papierowych kopiach. Co jednak istotne, na skaner możesz się zdecydować również w późniejszym czasie po zakupie plotera – w przypadku niektórych sprzętów Canon do wydruku map oraz plików CAD i GIS jest to bowiem moduł dodatkowy. Jest to również spore ułatwienie pod względem finansowym – możesz bowiem zaoszczędzić na zakupie skanera, jeśli go nie potrzebujesz lub rozłożyć wydatki na dwie tury, decydując się na dodatkowy moduł w późniejszym terminie.
Drukarka do map – co wybrać?
Jaki ploter do map jest najlepszy? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest trudne, ponieważ każdy ma inne potrzeby. W szerokim asortymencie Canon łatwo znaleźć coś dla siebie. Szczególną uwagę warto zwrócić na serię TM dedykowaną precyzyjnym wydrukom.
Według nas do drukowania map oraz projektów CAD i GIS najlepiej sprawdzą się następujące urządzenia:
bez dysku twardego:
- Canon imagePROGRAF TM-200 – urządzenie 24-calowe (format A1+),
- Canon imagePROGRAF TM-300 – urządzenie 36-calowe (format A0+),
z dyskiem twardym, polecane w szczególności do skomplikowanych, szczegółowych plików o dużych rozmiarach:
- Canon imagePROGRAF TM-205 – urządzenie 24-calowe (format A1+),
- Canon imagePROGRAF TM-305 – urządzenie 36-calowe (format A0+).
Każdy z tych modeli można również uzupełnić o skaner. Canon proponuje moduły:
Ich zaletą jest zaawansowane oprogramowanie pozwalające na podwójne przetwarzanie. Oznacza to, że zadania związane ze skanowaniem i drukowaniem mogą odbywać się jednocześnie, co bardzo korzystnie wpływa na prędkość i komfort pracy.
Drukarka do map - podsumowanie
Drukarka do map to urządzenie, które nieustannie znajduje zastosowanie przy współpracy z geodetami, architektami i leśnikami. Wydrukowane plany i mapy są istotne dla pośredników nieruchomości, turystów i żeglarzy. Odpowiedni dobór parametrów urządzenia pozwala na optymalne wykorzystanie plotera. Najważniejszymi wyróżnikami urządzenia są jakość i precyzja, obsługa różnych nośników i możliwość druku wodoodpornego. Dodatkowym atutem może być dysk twardy, który wesprze prace z dużymi plikami.
Na wybór odpowiedniego sprzętu wpływa kilka czynników i warto je rozważyć przed podjęciem decyzji.