Idealny ploter dla geodety - co wybrać?

Niezastąpionym narządziem pracy dla geodety jest ploter. Aby dokonac odpowiedniego wyboru urządzenia, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. Przeczytaj teraz!

Praca geodety w znacznej mierze opiera się na przygotowywaniu dokumentacji rysunkowej, zazwyczaj na podkładach mapowych. Większość tego rodzaju zadań wykonuje się z użyciem nowoczesnych programów komputerowych, a gotowe rysunki i plany zwykle muszą być później przeniesione na papier. Zwykle są to pliki wielkoformatowe, dlatego potrzebny jest ploter. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Ploter dla geodety – co jest najważniejsze?

Geodeta pracuje przede wszystkim na mapach – dokonuje korekt w istniejących opracowaniach i aktualizacji zgodnych z pomiarami terenowymi, nanosi na nie nowe obiekty czy elementy instalacji, wykonuje inwentaryzacje, porównując zapisy map ze stanem faktycznym.

Wiele z takich opracowań charakteryzuje się dużą szczegółowością. Nawet typowa mapa zasadnicza zawiera szereg linii i drobnych oznaczeń, które powinny być dokładnie odwzorowane, by nie wprowadzać w błąd osób odczytujących dane. To dlatego najbardziej pożądaną cechą plotera dla geodety jest precyzja. Możliwość dokładnego odwzorowania grubości, koloru i pozostałej charakterystyki wszelkich oznaczeń jest niezwykle istotna.

Dokładność niekiedy ma jednak swoją cenę – wybierając ustawienia plotera odpowiadające za najwyższą jakość, można być rozczarowanym prędkością jego pracy oraz zwiększonym zużyciem materiałów eksploatacyjnych. Na szczęście nie dotyczy to jednak wszystkich modeli. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia – powinno być ono nie tylko dokładne, ale również ekonomiczne w utrzymaniu i szybkie. Dzięki temu zwiększy się również wydajność całego biura.

Na co zwracać uwagę kupując ploter dla geodety?

Rynek nie szczędzi rozwiązań, które wydają się być stworzonymi dla geodetów i pokrewnych zawodów. Jeśli jednak chcesz, by w Twoim biurze stanął najlepszy możliwy sprzęt, warto dokładnie przeanalizować każdą z opcji pod kątem ważnych czynników.

Pierwszym jest wybór technologii. Przyjęło się sądzić, że urządzenia laserowe są szybsze, dokładniejsze i tańsze w eksploatacji, dlatego stanowią lepszy wybór wszędzie tam, gdzie wykonuje się dużo wydruków. Obecnie jednak maszyny pracujące w technologii atramentowej są równie wydajne i funkcjonalne.

Przykładem są plotery Canon imagePROGRAF z serii TM. Dopracowana technologia druku atramentowego zapewnia niesamowitą dokładność przy niewielkim zużyciu. Unikalny system z dodatkową kasetą matowego czarnego tuszu w połączeniu z pracą w dużej rozdzielczości odwzorowuje każdy, nawet najdrobniejszy detal, a duża głowica przyspiesza proces wykonywania wydruków.

Kolejno warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie oferuje ploter dla geodety, a zwłaszcza na funkcję skanera. Na szczęście wiele ploterów można wyposażyć w opcję skanowania. Pamiętaj, że wówczas będziesz mógł bez problemu dygitalizować mapy lub rysunki, które nie są dostępne w wersji cyfrowej (np. archiwalne podkłady), a także szybko kopiować już wydrukowane dokumenty – nawet gdy nie masz dostępu do oryginalnego pliku. Koszt zakupu urządzenia ze skanerem będzie jednak wyższy, dlatego musisz sam rozważyć, czy jest to potrzebna funkcja.

Canon imagePROGRAF z serii TM – idealny ploter dla geodety?

Canon jest firmą, która stara się tworzyć ploter dla geodetów, który zaspokoi wszelkie potrzeby w zakresie druku. Dlatego w jej ofercie znajdziemy również optymalne rozwiązania dla wszystkich tych, którzy na co dzień wykonują wydruki CAD i GIS. Wspomniane już urządzenia imagePROGRAF z serii TM (TM-200TM-300) zapewniają wysoką precyzję pracy, przy zachowaniu optymalnej szybkości. Są też oszczędne i kompaktowe. Pozwalają na wykonywanie wydruków o szerokości nawet 914 mm, czyli 36 cali (imagePROGRAF TM-300), a przy tym szybko przetwarzają duże pliki. Jednocześnie wyróżniają się prostą i intuicyjną obsługą, umożliwiając dostęp do funkcji urządzenia bezprzewodowo lub za pomocą specjalnego panelu sterującego.

Na wyróżnienie zasługuje też ich cicha praca, dzięki czemu drukowanie czy skanowanie nie będzie zaburzało pracy zespołu w niewielkim biurze. Co ważne, każde z urządzeń można uzupełnić o zintegrowany skaner (L24ei dla TM-200 lub L36ei dla TM-300) odznaczający się wysoką precyzją i pozwalający na jednoczesne przetwarzanie danych drukowania, co znacznie przyspiesza pracę. Sprawdź szczegółowe dane tych modeli i wybierz ploter dla siebie!

Sprawdź ofertę ploterów dla geodetów już teraz!

W sklepie robican.pl posiadamy pełną ofertę ploterów dla geodetów.