Blog, Office

Jak wybrać optymalnie? Jedna szybka kserokopiarka, czy dwie wolniejsze?

Stając przed wyborem kserokopiarki, na pewno rozważasz najlepsze możliwe rozwiązania. Częstym dylematem na tym etapie jest decyzja, czy wybrać jedną szybką kserokopiarkę, czy dwie wolniejsze. Jak wybrać optymalne rozwiązanie? Czy istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie?

Aspekt cenowy wyboru kserokopiarki

Wydajne kserokopiarki o szybkości druku rzędu 50, 60, czy nawet 70 stron na minutę, wymagają dużej inwestycji w zakup lub są obarczone wysoką opłatą miesięczną w ramach wynajmu. Wartości, o jakich mowa to często kilkanaście tysięcy złotych w przypadku zakupu urządzeń lub kilkaset złotych miesięcznie w ofertach wynajmu kserokopiarek.

Z drugiej strony pozostaje opcja zakupu dwóch mniej wydajnych kopiarek, i rozłożenie nakładu pomiędzy urządzenia. Często zakup dwóch urządzeń o szybkości druku 25 lub 30 stron na minutę jest możliwy w cenie jednego bardziej wydajnego modelu.

Taki stan rzeczy prowadzi wprost do zasadniczego pytania, a mianowicie która opcja jest optymalna dla mojego biznesu?

W dalszej części artykułu przedstawiamy rozwiązanie tego dylematu.

Czy szybkość druku jest kluczowym czynnikiem wyboru?

Jak optymalnie wybrać kserokopiarkę

Kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór optymalnego rozwiązania jest szybkość druku. Zakładając, że porównujemy modele oparte o tę samą platformę, jak na przykład kserokopiarki Canon imageRUNNER ADVANCE, szybkość druku może wydawać się jedynym czynnikiem wpływającym na optymalny wybór.

Łatwo jest pominąć tutaj inne istotne parametry. Warto przy takim porównaniu zwrócić uwagę jeszcze jeden dodatkowy, jakim jest czas nagrzewania urządzenia.

Porównując na przykład modele Canon image RUNNER ADVANCE C3730i oraz C5760i, łatwo zauważyć, że informacja na temat czasu nagrzewania się urządzeń jest identyczna w obydwu przypadkach:

Tryb szybkiego uruchamiania: maks. 4 s*
* Czas od włączenia zasilania urządzenia do pojawienia się ikony kopiowania i uaktywnienia się jej na wyświetlaczu panelu dotykowego.

Od wyjścia z trybu uśpienia: maks. 10 s

Od włączenia zasilania: maks. 10 s*
* Czas od włączenia zasilania urządzenia do momentu, gdy urządzenie jest gotowe do kopiowania (bez rezerwacji drukowania).

Praktyka pokazuje, że rzeczywisty czas nagrzewania różni się znacznie od maksymalnego. Co więcej, w wolniejszych modelach jest on znacznie krótszy, a różnica wynosi nawet kilka sekund.

Kolejnym wartym porównania parametrem jest czas wydruku pierwszej strony. Dla porównywanych modeli wynosi on odpowiednio:

  • iR ADV C3730i: około 5,9 s lub mniej, dla wydruku czarno-białego A4.
  • iR ADV C5760i:  około 2,9 s lub mniej, dla wydruku czarno-białego A4.

Uwzględniając parametry czasu nagrzewania i wydruku pierwszej strony okazuje się, że wydajność wolniejszego urządzenia jest bardzo zbliżona do szybszego modelu w przypadku druku małych partii dokumentów tj. kilkanaście do kilkudziesięciu stron.

Tym samym, urządzenie iR ADV C5760i jest znacznie wydajniejsze w przypadku druku obszernych dokumentów od kilkudziesięciu do kilkuset stron.

Wybór optymalnej opcji

Przedstawione porównanie pokazuje, że każda z rozpatrywanych opcji ma swoje plusy w zależności od indywidualnej sytuacji w biurze.

Kiedy na urządzeniu druk zachodzi często, a do tego najczęściej zlecany jest druk od kilku do kilkunastu stron, zdecydowanie lepszą opcją jest wybranie dwóch wolniejszych modeli. Co więcej, jeżeli na urządzenia zleca druk jednocześnie kilku użytkowników, to łatwo zmniejszyć czas oczekiwania na wydruk poprzez rozdzielenie druku pomiędzy dwie kserokopiarki.

Z drugiej strony, kiedy w biurze drukowane są obszerne dokumenty od kilkudziesięciu do kilkuset stron, zdecydowanie wydajniejszym rozwiązaniem będzie zakup jednej mocniejszej kserokopiarki, jak Canon imageRUNNER ADVANCE C5760i.

Chcesz unowocześnić swój sprzęt?

Uzyskać więcej informacji na temat urządzeń Canon lub indywidualną poradę dotyczącą ich doboru?

Wróć do listy

Inne artykuły