Jaki wybrać ploter dla architekta?

Jaki wybrać ploter dla architekta?

Ploter to narzędzie, które powinno znajdować się na wyposażeniu każdego biura architektonicznego. Obecnie całość prac projektowych wykonuje się za pomocą zaawansowanych programów komputerowych, jednak wciąż istnieje potrzeba prezentacji koncepcji i rysunków technicznych w wersji papierowej. Stąd konieczność posiadania drukarki wielkoformatowej. Dowiedz się, jaki ploter będzie najlepszy dla architekta.

Jaki powinien być idealny ploter dla architekta?

Wydruki w biurze architektonicznym wykonuje się w zasadzie na wszystkich etapach powstawania projektu. Papierowe dokumenty świetnie nadają się bowiem zarówno do prezentacji klientom, jak i konsultacji pomiędzy pracownikami i nanoszenia poprawek. Tym, co istotne w przypadku tak szczegółowych rysunków, jakimi są projekty architektoniczne, jest precyzja urządzenia drukującego. Rozległe plany i rysunki to często duże zagęszczenie linii o różnej grubości, a ich dokładne odwzorowanie jest niezbędne do prawidłowej interpretacji intencji projektanta.

W nowoczesnym biurze architektonicznym z pewnością będzie liczyć się też szybkość pracy urządzenia. Możliwość wykonania wydruku nawet bardzo dużego i szczegółowego pliku w kilkadziesiąt sekund z pewnością przyspieszy proces twórczy i pozwoli lepiej przygotować się do prezentacji efektów pracy klientowi lub przełożonemu.

Nie bez znaczenia będzie też łatwość obsługi – nie tylko z poziomu komputera, ale też bezpośrednio za pomocą własnego systemu sterującego plotera. Na wygodę użytkowania sprzętu wpłynie też możliwość zdalnego przesyłania plików do druku (łączność Wi-Fi, Bluetooth) oraz podłączenia nośnika USB.

Często istotna będzie również możliwość drukowania na różnych nośnikach – nie tylko zwykłym papierze o standardowej grubości, ale też rolkach i arkuszach powlekanych lub o większej gramaturze, a także na folii czy kalce. Pozostałe parametry zależą w dużej mierze od indywidualnych preferencji i potrzeb, a także dostępnego budżetu.

Plotery dla architektów - Canon seria TM >>

Współczesne plotery – jakie urządzenia są dostępne na rynku?

Obecnie dostępne plotery drukujące pracują w technologii atramentowej lub laserowej. Dotychczas bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o jakość pracy, były plotery laserowe, które są jednak znacznie droższe (co najmniej kilkukrotnie). W przypadku tak dużych i zaawansowanych urządzeń, jakimi są drukarki wielkoformatowe, oznacza to różnice w cenie sięgające wielu tysięcy złotych.

Współcześnie jednak technologia atramentowa potrafi doganiać laser, co stanowi dobrą wiadomość dla każdego, kto liczy się z budżetem, jednak nie chce rezygnować z wysokiej jakości. Obecnie jest ona nieustannie udoskonalana, dzięki czemu zwiększa się jej dokładność przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia materiałów eksploatacyjnych (atramentu). Oznacza to większą efektywność kosztową eksploatacji w porównaniu do starszych urządzeń.

Urządzenia atramentowe są wciąż znacznie tańsze w zakupie, a nowoczesne modele coraz częściej wykazują cechy charakterystyczne dla maszyn laserowych, takie jak wysoka precyzja, szybkość pracy czy nawet niespotykana do tej pory w przypadku tuszu wodoodporność wydruku. We wprowadzaniu tego typu rozwiązań przoduje marka Canon.

Wybierając ploter do biura architektonicznego, możesz zdecydować się na urządzenie wyposażone w skaner lub pozbawione tej funkcji. Koszt zakupu „bogatszej” wersji będzie oczywiście wyższy, jednak warto rozważyć takie rozwiązanie. Skaner może okazać się bowiem nieoceniony przy cyfryzacji starszych map, planów i projektów, które nie są dostępne w formie elektronicznej. To również możliwość wygodnego kopiowania materiałów papierowych.

Plotery to urządzenia wielkoformatowe, które jednak występują w różnych rozmiarach dostosowanych do potrzeb użytkownika. Najpopularniejsze są plotery o szerokości roboczej od 24 do aż 44 cali, co pozwala odpowiednio na obsługę formatu A1 oraz materiałów większych niż format A0. Możesz zdecydować się też na mniejsze urządzenie, które sprawdzi się idealnie do wydruków w formacie A2, a jednocześnie zmieści się nawet w ciasnym biurze.

Wydajne plotery do 44" - Canon seria TX >>

Nowoczesne plotery Canon – idealny wybór dla architekta

Marka Canon to pionier w zakresie najlepszych technologii druku, dlatego także plotery jej produkcji cieszą się ogromną popularnością i uznaniem. W zakresie sprzętów dla architektów bezkonkurencyjne są szczególnie urządzenia z serii TM.

Głowice o innowacyjnej budowie i wyśrubowane parametry to gwarancja najwyższej precyzji wydruku każdej, nawet najcieńszej linii, co zdecydowanie zbliża urządzenia do ploterów laserowych. W połączeniu z ogromną intuicyjnością i konkurencyjną szybkością pracy tworzy to sprzęt idealny do wydruków CAD i GIS. Plotery Canon z serii TM to:

  • najwyższa precyzja zapewniana przez nowoczesną technologię wydruków,
  • wysoka prędkość pracy,
  • wydajność materiałów eksploatacyjnych (tuszów) zapewniająca niższe koszty oraz większą wygodę eksploatacji,
  • wodoodporne wydruki, umożliwiające ich łatwe przenoszenie oraz użytkowanie w terenie dzięki innowacyjnej technologii tuszu pigmentowego,
  • możliwość zakupu urządzenia w jednym z kilku rozmiarów i z wbudowanym skanerem lub bez,
  • niezawodność zastosowanych komponentów,
  • intuicyjna i wygodna obsługa.

Decydując się na ploter Canon z serii TM, na pewno nie będziesz zawiedziony jego parametrami. Możliwość wyboru urządzenia precyzyjnie dostosowanego do Twoich potrzeb wpłynie zaś na wygodę i ergonomię realizacji codziennych zadań. To idealny sprzęt do każdej pracowni.

 

Oferta ploterów dla Architektów - Robican

 

Warto przeczytać również:


#architekt #architektura #design #projektantwnetrz #projekt #architect #biznes #firma #budowa #ploter #print #zapraszamy #nadruki #printinghouse #drukujemy #cad #design #work #architecturestudent #drawn #project #ploterDlaArchitekta #ploterDoBiuraArchitektonicznego