Ploter drukujący - Na co zwrócić uwagę przed zakupem? | Kompletny poradnik

Nowy ploter drukujący w firmie to zakup na lata. Przed jego dokonaniem warto rozważyć kluczowe kwestie z nim związane. Przeczytaj czym się kierować!

Ploter drukujący – Na co zwrócić uwagę przed zakupem? | Kompletny poradnik

Kupując ploter drukujący stajemy przed wyborem, który wymaga głębszej analizy. Głównie ze względu na fakt, że drukarka wielkoformatowa to sprzęt, którego użytkowanie jest zazwyczaj długookresowe. Warto zastanowić się więc nad doborem odpowiedniego urządzenia – takiego, które z jednej strony spełni nasze biznesowe oczekiwania, z drugiej zaś nie nadwyręży naszego budżetu. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Jakimi parametrami powinien się cechować ploter drukujący?

Zacznijmy od nieoczywistego stwierdzenia: nie zawsze niższa cena samego urządzenia oznacza to, że dokonamy lepszego i tańszego zakupu. Dlaczego? Otóż wybierając sprzęt o najniższej cenie, bardzo często rezygnujemy z wielu udogodnień oferowanych przez droższe modele. Przykładem takich udogodnień mogą być:

  • większe zbiorniki z atramentami – wyższe modele często oferują możliwość stosowania pojemników na atrament o większej pojemności. Takie rozwiązanie pozwala znacznie obniżyć koszty druku.
  • niższe koszty eksploatacji – przed podjęciem decyzji koniecznie należy sprawdzić koszty eksploatacji. Zauważyć przy tym należy, że sama cena pojemnika z tuszem nie gwarantuje nam niskich kosztów. Cóż z tego, że za jakiś tusz zapłacimy 100,- zł a z drugi 200,- zł, jeśli ten pierwszy wystarczy nam powiedzmy na 20 wydruków a drugi na 500? Dlatego należy przede wszystkim sprawdzić ile będzie kosztował jeden mililitr tuszu. Dopiero taka kalkulacja da nam pełniejszy obraz kosztów;
  • ilość dostępnych mediów – bywa tak, że w najtańszych ploterach jedynym obsługiwanym nośnikiem jest zwykły papier. Z kolei droższe modele pozwalają na rozszerzenie możliwości druku na foliach, materiałach samoprzylepnych czy też canvasach imitujących naturalne płótno malarskie;
  • wydajność – szybkość druku to jeden z elementów wpływających na wydajność ploterów, kolejnym jest szybkość przetwarzania dokumentów. Nie chodzi nam przecież o to, żebyśmy po kliknięciu w przycisk “drukuj” otrzymali wydruk po wypiciu trzeciej kawy;
  • rozdzielczość druku – jeżeli potrzebujesz wydruków o najwyższej jakości, to rozdzielczość oferowana przez ploter drukujący będzie kluczowym parametrem. Najlepsze zdjęcie czy też najpiękniejsza grafika mogą zostać zepsute przez pracę nieodpowiedniego urządzenia drukującego.

Oczywiście nie negujemy tego, że czasami wybór urządzenia o niskiej cenie zakupu będzie najbardziej odpowiednim. Dla niewielkich biur lub jednoosobowych działalności plotery o cenie bardziej ekonomicznej mogą okazać się idealnym rozwiązaniem! Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze należy sprawdzić, czy parametry takiego modelu są wystarczające względem Twoich potrzeb.

Koszty eksploatacji plotera drukującego

Cena zakupu drukarki wielkoformatowej to zaledwie pierwszy z aspektów, na który należy zwrócić uwagę w trakcie dokonywania wyboru. Kolejny, to koszt eksploatacji.  Podejście producentów do cen materiałów eksploatacyjnych bywa różne. Często najtańsze urządzenia związane są z koniecznością zwiększonych wydatków na tusze, głowice i wkłady czyszczące. Bywają więc takie przypadki, w których koszt zakupu i eksploatacji tańszego modelu przez rok jest wyższy niż wydatki związane z zakupem droższego plotera i użytkowania go przez ten sam okres.

Jak obliczyć koszt tuszu do plotera?

Istnieje prosta metoda, aby sprawdzić która drukarka wielkoformatowa oferuje najniższe koszty druku. Aby to zrobić wystarczy porównać ceny atramentu w przeliczeniu na jego 1ml, to proste działanie można wykonać podstawiając dane do wzoru:

cena zbiornika z atramentem / ilość tuszu w zbiorniku = koszt tuszu na mililitr

Takie porównanie daje jasny obraz w kwestii kosztów zużytego podczas druku atramentu.

Ilość atramentów startowych w ploterze

Kolejnym bardzo ciekawym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę kupując ploter drukujący, jest ilość atramentów startowych dołączonych w zestawie z urządzeniem. Niektórzy producenci zapewniają mniej niż 100ml atramentu na start, inni natomiast dostarczają go w dużo większej ilości. Jeżeli przeliczymy:

koszt 1 ml atramentu * ilość atramentów startowych

to otrzymamy wartość zawartą w tuszu, która znajduje się w pakiecie z ploterem. Ten tusz można w całości wykorzystać na druk materiałów!

Koszt głowicy do plotera

Głowica drukująca to kluczowy element każdego plotera. Odpowiada ona bezpośrednio za nanoszenie obrazu na papier, dlatego dbanie o jej poprawną pracę jest czynnością, która jest nieodzowna do właściwej pracy ploterów. Jak każdy element eksploatacyjny, głowica również ulega zużyciu w miarę użytkowania urządzenia. Cena oraz żywotność głowicy pełnią kluczową rolę w ocenie najbardziej optymalnego rozwiązania.

Częstotliwość wymiany głowicy

Podobnie jak w przypadku tuszy, producenci ploterów proponują różne podejścia do kwestii głowic drukujących. Jedni oferują głowice osobne dla każdego koloru, inni zaś stosują jedną głowicę dla wszystkich kolorów. Pytanie brzmi, które rozwiązanie jest lepsze?

Trudno jednoznacznie ocenić, choć jako kryterium proponuję wziąć koszty użytkowania poszczególnych rozwiązań oraz ich żywotność. Niejednokrotnie okazuje się, że droższe głowice wytrzymują dużo dłużej i po przeliczeniu są dużo tańsze w eksploatacji. Wszystko sprowadza się do kosztu w przeliczeniu na pojedynczą pracę. Wtedy różnica w kosztach poszczególnych głowic do ploterów jest widoczna najlepiej.

Gwarancja na głowicę do plotera

Poza samym kosztem zakupu głowicy, należy rozważyć jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię – czy producent plotera udziela gwarancji na głowicę. Zwracam na to uwagę, ponieważ, wbrew pozorom, nie wszyscy producenci to robią. W niektórych przypadkach głowica jako element eksploatacyjny jest wyłączona z gwarancji i w razie przedwczesnej awarii, jej wymiana może być kosztowna.

Opcjonalne wyposażenie - w co wyposażyć ploter drukujący

Sam ploter realizuje podstawowe zadanie związane z drukowaniem materiałów wielkoformatowych. Istnieje jednak sposób na rozwinięcie możliwości drukarki wielkoformatowej. Te dodatkowe funkcje lub usprawnienia znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę w biurze.

Druga rolka na papier

Jeżeli w biurze używa się dwóch różnych rodzajów papieru z dużą częstotliwością, warto rozejrzeć się za urządzeniem z możliwością zastosowania dwóch rolek na papier. Dzięki temu nie trzeba każdorazowo dokonywać podmiany papieru – ploter sam dobiera odpowiedni jego format.
Druga rolka na papier przydaje się również jeżeli drukujemy bardzo duże ilości prac. Wtedy wymiany po prostu nie będą tak częste. Dodatkowo można zastosować dłuższe rolki na papier, a częstotliwość ich wymiany zostanie zredukowana do minimum.

W niektórych przypadkach podajnik drugiej rolki papieru posiada funkcję nawijania wydruków. Dzięki temu bardzo długie wydruki wychodzą z plotera nawinięte i gotowe do włożenia do tuby transportowej.

Stacker – kosz odbierający wydruki z plotera

Kiedy drukujemy dużą ilość prac na ploterze, łatwo zgubić się w gąszczu wychodzących wydruków. Z tą niedogodnością łatwo poradzić sobie za pomocą specjalnej tacy odbiorczej, na której prace są układane w wygodny do odbioru sposób. Jest to opcja, która idealnie sprawdzi się w biurach, które drukują duże nakłady prac.

Skaner wielkoformatowy

Dzisiaj w biurach projektowych dochodzi do sytuacji, kiedy otrzymaną mapę trzeba zdigitalizować, czy to w celu jej archiwizacji, czy też po to aby móc pracować na dokumentach niedostępnych do tej pory w formie elektronicznej.

Parametry urządzenia - najistotniejsze wartości plotera

Parametry urządzenia, na które polecam zwrócić uwagę wybierając ploter drukujący do biura projektowego to przede wszystkim:

  • szybkość pracy urządzenia – nie chcemy za długo czekać na wydruki;
  • ilość pamięci – odpowiada ona za przetwarzanie plików przesłanych do druku. Więcej pamięci oznacza szybsze przetwarzanie oraz możliwość druku większych plików;
  • technologia druku – to od niej zależy precyzja i jakość druku oraz łatwość użytkowania drukarki.

Szybkość pracy jaką oferuje ploter drukujący

Szybkość pracy drukarki wielkoformatowej ma znaczenie dla każdego, kto podejmuje się zakupu plotera. To ona wpływa bezpośrednio na wydajność pracy w biurze. Parametr ten jest łatwy do sprawdzenia, ponieważ każdy z producentów urządzeń umieszcza go w specyfikacji sprzętu.

Tym, co jest nieco trudniejsze do ustalenia w kwestii szybkości druku jest prędkość przetwarzania dokumentu. Aby mieć pełen obraz szybkości pracy urządzenia, powinniśmy sprawdzić nie tyle długość trwania samego procesu drukowania, ile czas mijający od kliknięcia przycisku “drukuj” na komputerze do zakończenia samego procesu drukowania. W internecie znajduje się dużo materiałów, które sprawdzają prędkość druku ploterów, porównując bezpośrednio dwa modele różnych producentów. W szczególności mogę polecić tutaj kanał YouTube MyLFP.com, który w przystępny sposób dokonuje tego typu porównań.

Technologia druku - jak powinien drukowac ploter

Pomijając szczegółowe zagadnienia konstrukcyjno-technologiczne oraz kwestie sposobu przenoszenia obrazu na papier, są jednak pewne aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Mają one wpływ nie tylko na jakość i szybkość druku, ale potrafią praktycznie całkowicie zmienić sposób pracy z urządzeniem oraz znacznie wpłynąć na koszty druku. Jednym z takich aspektów jest kompensacja dysz głowicy.

Kompensacja dysz głowicy

Częstym zjawiskiem w głowicach drukujących jest zatkanie jednej z dysz. Objawem takiej sytuacji jest widoczna na całej długości pracy nie zadrukowana linia, co oczywiście nie jest czymś, czego oczekiwaliśmy. Taka usterka, w najgorszym przypadku, może zakończyć się koniecznością wymiany głowicy drukującej, co z kolei powoduje wzrost kosztów, często mocno odczuwalnych dla naszej kieszeni.

W ploterach Canon zastosowano technologię, która usuwa opisany wyżej problem. Mam na myśli tzw. kompensację dysz głowicy. Jej istota polega na tym, że specjalny czujnik wykrywa zatkanie dyszy i zastępuje ją kolejną, która uzupełnia braki w wydruku. Dzięki temu wytrzymałość głowicy jest znacznie większa, a na wydrukach nie pojawiają się niedociągnięcia. Wydawać by się mogło, że jest to niewielkie ulepszenie, ale wielu z nas wie, że każdy przestój, szczególnie w okresie dużego natężenia pracy, może okazać się kluczowy dla terminowego oddania projektu.

Wymiana tuszy bez przerywania pracy

Dodatkowo, aby zagwarantować nieprzerwaną pracę urządzenia przez cały czas, niektóre z nich zostały wyposażone w technologię zbiorników wyrównawczych. Dzięki temu można w tych ploterach wymieniać tusze bez przerywania druku. Urządzenie wskazuje na brak atramentu podczas pracy, a pracownik je obsługujący podmienia kartridże, bez przerywania samego procesu drukowania. Korzyści z tego rodzaju usprawnienia są oczywiste.

Podsumowanie, czyli jaki ploter drukujący wybrać?

Poszukiwanie odpowiedniego sprzętu może wydawać się trudnym przedsięwzięciem, które może zająć wiele czasu. Polecam w tym celu kontakt z odpowiednim doradcą, który pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. Zgłaszając się do naszej firmy z tego rodzaju pytaniami, dobrze będzie wcześniej zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju wydruki planujesz realizować oraz w jakich ilościach. Dodaj też informację o najważniejszych cechach, jakie Cię interesują. Czy urządzenie powinno charakteryzować się przede wszystkim wydajnością, ekonomicznością, czy też może najważniejsza będzie najwyższa jakość.

Klikając „OK”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu poprawy działania serwisu,
analizowania korzystania z witryny oraz lepszego dopasowania treści marketingowych