Porównanie ploterów Canon - czym różnią się serie TM i TX?

Zastanawiając się nad wyborem urządzenia do firmy, warto rzucić okiem na porównanie ploterów. Wybór odpowiedniego urządzenia będzie łatwiejszy. | Przeczytaj!

Porównanie ploterów Canon – czym różnią się serie TM i TX?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem drukarki wielkoformatowej, warto zapoznać się z podstawowymi różnicami w poszczególnych seriach. Czytając nasze porównanie ploterów, dowiesz się czym różnią się poszczególne modele. Aktualnie Canon proponuje trzy podstawowe kolekcje ploterów przeznaczonych do druku materiałów CAD, GIS oraz plakatów. Choć każda z nich stworzona została z myślą o realizacji podobnych zadań, to jednak dostosowana została do pracy w odmiennych środowiskach biurowych. W związku z tym, wybór odpowiedniej linii skutkuje lepszym dopasowaniem urządzenia do specyfiki miejsca pracy i indywidualnych potrzeb.

Największe różnice pomiędzy poszczególnymi seriami zauważalne będą przede wszystkim w wydajności urządzenia, czyli w szybkości druku oraz przetwarzania poszczególnych prac. Czynnikiem, na który to porównanie ploterów kładzie szczególny nacisk będzie koszt materiałów eksploatacyjnych oraz podstawowy parametr – koszt zakupu urządzenia.

Podstawowe parametry ploterów

Bazowe parametry ploterów Canon imagePROGRAF TM i TX są bardzo zbliżone, ponieważ zakres zadań, do których zostały stworzone, jest dokładnie taki sam. Konstrukcja urządzeń jest podobna, a zastosowana w tych seriach głowica PF-06, gwarantuje wysoką jakość druku w każdej z nich. Poza głowicą drukującą na precyzję wydruków wpływa zastosowana w każdej linii technologia tuszów Lucia TD.

Podstawowe różnice łatwo zauważyć w osprzęcie dostępnym w poszczególnych modelach oraz dostępnych opcjach. Wydawać by się mogło, że nie są to znaczące elementy, ale nic bardziej mylnego. Wraz z rosnącą ilością wydruków, wzrasta bowiem zapotrzebowanie na dodatkową funkcjonalność urządzeń, a taka często nie jest dostępna w podstawowych wersjach ploterów.
Jeżeli do powyższych dodamy fakt, że w droższych urządzeniach możemy stosować większe pojemniki z tuszami, to okaże się, że zakup bardziej zaawansowanego modelu, to nie tylko dodatkowa funkcjonalność, ale także znaczne oszczędności w kosztach wydruków.

Przyjrzyjmy się dokładniej, na czym polegają różnice pomiędzy seriami imagePROGRAF TM i TX.

Seria imagePROGRAF TM

Modele z serii TM to zdecydowanie najbardziej uniwersalne urządzenia w tym porównaniu. Doskonale sprawdzą się w średniej wielkości biurach architektonicznych, pracowniach geodezyjnych, a także w szkołach o specjalizacjach związanych z drukiem. Ponadto, są to godne polecenia modele dla uczelni o profilach architektonicznych.

Ekonomiczny ploter dla firm

Ze względu na stosunkowo niską cenę zakupu, warto rozważyć zakup jednego z podstawowych ploterów TM, nawet w małym biurze. Szczególnie jeżeli w perspektywie jest wykonywanie większej ilości wydruków lub gdy praca w biurze ma nieregularny charakter. Przykładem może być sytuacja kiedy potrzeby druku są zależne od poszczególnych zleceń i na zmianę następują okresy większego i mniejszego obciążenia plotera.

Urządzenia serii TM są tanie pod względem eksploatacji. Możliwość stosowania tuszy o pojemnościach 130 i 300 ml sprawia, że zakup dodatkowych pojemników nie jest tak częsty. Ponadto, większe pojemniki z tuszem oferują niższą cenę w przeliczeniu na 1 ml atramentu.

Kolejnym atutem stosowania większych zbiorników jest popularna wśród użytkowników praktyka stosowania największych (300ml) atramentów, tylko do najczęściej używanych kolorów (np. MBK lub BK). Dzięki temu można w bardzo prosty sposób regulować wydatki na materiały eksploatacyjne.

Opcjonalne wyposażenie serii TM

Plotery imagePROGRAF TM, można wyposażyć w opcjonalny skaner wielkoformatowy. Takie rozwiązanie występuje w dwóch wersjach, skanery L24ei i L36ei dla użytkowników o podstawowych potrzebach skanowania oraz skaner T36 do bardziej zaawansowanych zadań.

Wśród ploterów Canon TM występują modele, które posiadają wbudowany dysk twardy. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie drukarki w większej skali, niż w przypadku podstawowych wersji. Dysk rozszerza możliwości plotera w następującym zakresie:

  • Szybszego kolejkowania wydruków – jest to niezwykle pomocna funkcja w przypadku, gdy z plotera korzysta jednocześnie kilku lub nawet kilkunastu użytkowników. Kiedy w krótkich odstępach czasu zleconych zostanie wiele zadań druku, ploter bez dysku twardego nie będzie w stanie ich przetworzyć. Wersje z dyskiem ustawią kolejkę składającą się nawet z bardzo dużej ilości wydruków.
  • Przetwarza obszerne pliki (nawet kilka Gb) – niektórzy użytkownicy drukują prace o bardzo dużej wadze. Mało kto jednak wie, że podczas buforowania wydruku w ploterze, rozmiar pliku rośnie nawet kilkukrotnie. Standardowa (2GB) pamięć plotera może wtedy nie dać rady przetworzyć większego pliku. Dysk twardy umożliwia płynne przetwarzanie bardzo ciężkich plików.
  • Historia wydruków – przeglądanie, a nawet druk plików z historii urządzenia, to bardzo przydatna funkcja, kiedy trzeba odtworzyć wcześniej drukowane prace. Jest to też dodatkowe zabezpieczenie przed utratą danych.

Osobne porównanie ploterów z dyskiem i bez niego napisaliśmy w artykule, gdzie głębiej opisujemy tę tematykę.

Seria imagePROGRAF TX

Zdecydowanie najwydajniejsza seria znajdująca się w naszym porównaniu ploterów to seria TX. Nadaje się idealnie do druku nawet bardzo dużych ilości prac. To linia ploterów przeznaczona do użytku w wieloosobowych biurach projektowych, w których nieustannie potrzebne jest drukowanie. Nadaje się idealnie do punktów druku oraz do produkcji podstawowych materiałów reklamowych, jak rollupy, plakaty, czy banery.

Wydajność ploterów TX

Swoją wysoką wydajność seria TX zawdzięcza możliwości stosowania w niej zbiorników z atramentem o trzech różnych pojemnościach: 160ml, 330ml, i 700ml. Podobnie, jak w wyżej opisywanych seriach, w TX pojemniki z atramentami można stosować zamiennie. Najkorzystniej, w przeliczeniu na 1ml tuszu, jest kupować największe zbiorniki. Dzięki temu bardzo łatwo można optymalizować koszty wydruków, np. kupując większe tusze w kolorach, których używamy najczęściej.

Kolejnym aspektem, który wyróżnia linię TX na tle poprzedników, jest szerokość zadruku. Największym modelem jest TX-4100, który drukuje prace o szerokości do 44 cali. Dzięki temu jest bardziej elastycznym urządzeniem, jeśli chodzi o druk praktycznie wszystkich projektów. Większa szerokość urządzenia umożliwia również druk na bardziej rozmaitych podkładach.

Pełnię wydajności ploter osiąga dzięki zastosowaniu w nim dysku twardego. Każdy model z serii TX posiada wbudowany dysk twardy, który umożliwia szybsze przetwarzanie dokumentów oraz rozszerza możliwości plotera o:

  • Kolejkowanie wydruków – co wpływa bezpośrednio na możliwości obsługi większej ilości prac jednocześnie
  • Przetwarzanie dużych plików (nawet kilka gb) – duże pliki nie stanowią problemu dla ploterów z serii TX
  • Przechowywanie wydruków na ploterze – dla ich późniejszego wydrukowania
  • Historię wydruków

Opcjonalne wyposażenie dla pełnych możliwości

Plotery Canon imagePROGRAF TX umożliwiają zastosowanie szeregu opcji, które zwiększają ich funkcjonalność. Jedną z nich jest profesjonalny skaner wielkoformatowy T36 AiO z wbudowanym komputerem. Dodając tę opcję do swojego zestawu wielkoformatowego, czynimy z tego urządzenia praktycznie kopiarkę na format A0, która umożliwia skanowanie i kopiowanie dokumentacji, a także obróbkę przed zeskanowaniem.

Kolejną opcją, która może nie zwiększa możliwości plotera, ale ułatwia pracę z nim, jest kosz odbiorczy (stacker). Odbieranie precyzyjnie ułożonych dokumentów, szczególnie przy dużej ilości wydruków, jest dużym komfortem w pracy z ploterem. Kilka opcji ustawiania odbioru wydruków pozwala dopasować sposób układania prac do rodzaju drukowanej dokumentacji.

Drugi podajnik rolkowy, czyli najczęściej wybierana opcja w zestawieniu z linią Canon imagePROGRAF TX. Pozwala on nie tylko na stosowanie drugiej rolki z papierem, ale także posiada funkcję nawijania odbieranego wydruku. Obie funkcje możemy stosować zamiennie. O ile możliwość stosowania drugiej rolki (np. w innym rozmiarze) w ploterze jest oczywistym ułatwieniem, o tyle funkcja nawijania bywa pomijana przez użytkowników. Najlepiej jej wartość uwidaczniają długie wydruki, które dzięki tej opcji wychodzą z urządzenia zrolowane i gotowe do włożenia w tubę transportową.

Podsumowanie - porównanie ploterów

 

Porównanie ploterów Canon imagePROGRAF TA – TM – TX

  seria TA seria TM seria TX
maksymalna szerokość zadruku 36 cali 36 cali 44 cale
wielkość zbiorników z atramentem 55ml 130ml / 300ml 160ml / 330ml / 700ml
modele z dyskiem twardym - TM-205 i TM-305 wszystkie posiadają dysk twardy
opcjonalny skaner wielkoformatowy - podstawowy L24/L36
zaawansowany T36 AiO
zaawansowany T36 AiO
dodatkowa druga rolka na papier - - system dual-feed z funkcją nawijania
opcjonalny stacker - - wielofunkcyjny stacker do odbioru wydruków

Każda seria ploterów Canon imagePROGRAF ma swoją specyfikę i dopasuje się do innego środowiska biurowego. Z tego względu warto rozważyć zakup wyższej lub niższej linii.

Dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do potrzeb, pozwala na optymalizację kosztów druku i użytkowania urządzenia. Co warto zaznaczyć, niski koszt zakupu urządzenia będzie wiązać się z większym kosztem eksploatacji oraz mniejszą dostępnością zaawansowanych funkcji. Ta zasada jednak działa w drugą stronę, kupując droższe rozwiązanie, można nabyć urządzenie, którego potencjał nigdy nie zostanie wykorzystany.

Aby uniknąć błędnej oceny potrzeb dotyczących urządzenia, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Klikając „OK”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu poprawy działania serwisu,
analizowania korzystania z witryny oraz lepszego dopasowania treści marketingowych