Wiele branż, które do niedawna polegały na papierowych materiałach źródłowych, dziś wykorzystuje jedynie te cyfrowe. Dotyczy to np. map i planów. Te sporządzane w ostatnich latach nie stwarzają najmniejszych problemów w zakresie pozyskania i wykorzystania, ale niekiedy konieczne jest sięgnięcie po starsze źródła, często dostępne tylko w tradycyjnej formie. Jak sobie z tym radzić? Najlepszym rozwiązaniem jest digitalizacja map za pomocą odpowiednio dobranego urządzenia. Sprawdź, jak je wybrać i czym powinno się charakteryzować.
Kiedy digitalizacja map jest niezbędna?
Starsze mapy i plany bywają kluczową częścią procesu projektowania, który obecnie odbywa się wyłącznie cyfrowo. Wówczas konieczne może być przekształcenie papierowych dokumentów do postaci elektronicznej. To właśnie digitalizacja map. Jest ona wykonywana również w innych celach – np. archiwizacji dokumentacji. Kopie cyfrowe mają to do siebie, że nie niszczeją z czasem, a ich przechowywanie jest znacznie tańsze. Dlatego powinno się dążyć do tego, by zdigitalizować wszystkie dawne zbiory map lub planów. Inną przyczyną tego typu działań może być konieczność naniesienia poprawek na dokumentację.
Można również pójść o krok dalej. Sama digitalizacja map najczęściej obejmuje wyłącznie proces ich skanowania, czyli zachowania cyfrowego, rastrowego obrazu, np. w formacie JPG, TIFF lub PDF. Istnieje jednak również możliwość przekształcenia takiego skanu w postać wektorową, znacznie bardziej przydatną np. w procesie projektowania. Dzięki wektoryzacji można rozwiązać problemy związane z niewystarczającą czytelnością mapy lub też dokonać korekty skali. Pozwala to na uniknięcie wielu błędów, które mogą wynikać z zastosowania niedostatecznie precyzyjnego podkładu mapowego. Proces wektoryzacji jest zaś znacznie łatwiejszy, jeśli zeskanowana mapa lub plan są odwzorowane z najwyższą precyzją.
Digitalizacja map – jak to się robi?
Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu digitalizacja map może być łatwa i dość szybka. Wymaga ona zastosowania skanera wielkoformatowego – dopasowanego wielkością do wymiarów skanowanych dokumentów. Ze względu na zróżnicowanie formatów materiałów źródłowych najlepszym wyborem jest urządzenie o jak najszerszym obszarze roboczym, które poradzi sobie z niemal dowolnym dokumentem.
Lepszym rozwiązaniem od jednofunkcyjnego skanera jest jednak urządzenie, które pełni również funkcję plotera (drukarki wielkoformatowej). Przede wszystkim pozwala to na oszczędność przestrzeni – w wielu miejscach zajmujących się digitalizacją map (np. w biurach projektowych), wykorzystanie drukarek wielkoformatowych jest na porządku dziennym. Ponadto ploter ze skanerem umożliwia znacznie większą elastyczność pracy, pozwalając również na kopiowanie starych map lub szybkie drukowanie wersji z poprawkami.
Sprzęt do digitalizacji map – pożądane parametry i polecane modele
Digitalizacja map wykonywana na potrzeby urzędów, archiwów czy biur projektowych musi być przeprowadzana z najwyższą dokładnością. Dlatego wysoka jakość odwzorowanego obrazu jest jednym z najważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę. Ważna będzie również funkcjonalność i szybkość. Dlatego idealny sprzęt do digitalizacji map powinien:
- mieć jak największą szerokość zadruku i skanowania – umożliwiającą pracę przynajmniej z formatem A0,
- wyróżniać się wysoką rozdzielczością skanera – dla zapewnienia maksymalnej ostrości,
- stosować jak najbardziej zaawansowaną technologię skanowania – w celu skutecznego rozróżniania linii, punktów, cieni i innego rodzaju elementów mapy;
- zapewniać szybką pracę – która jest szczególnie istotna przy konieczności przygotowania wielu materiałów;
- stosować wygodny interfejs – ułatwiający kontrolę procesów skanowania i drukowania oraz rozmaite operacje na plikach;
- mieć wbudowany dysk twardy – który ułatwi przetwarzanie dużych plików, wpływając na efektywność pracy.
Trzeba przyznać, że tego typu sprzęt nie należy do najtańszych, ale dzięki niemu możliwa jest nie tylko dokładna, ale również szybka i wygodna digitalizacja map. Jego zakup zwykle jest inwestycją, która zwraca się z nawiązką podczas pracy. Warto również zaznaczyć, że poza zakupem dostępne są inne formy finansowania – np. dzierżawa lub leasing. Sprawdź ofertę Robican w tym zakresie i ciesz się sprzętem wysokiej klasy bez konieczności ponoszenia dużych jednorazowych kosztów!
Jakie urządzenie warto wybrać do digitalizacji map? Z pewnością godne polecenia są wielofunkcyjne urządzenia Canon przeznaczone dla projektantów i wymagających użytkowników profesjonalnych. Wśród rekomendowanych modeli warto wymienić 36-calowy model TM-305 ze skanerem T36 AiO z dyskiem twardym, wysokiej jakości skanerem i wyjątkowo zaawansowaną technologią druku. W przypadku konieczności drukowania dużych nakładów lepiej sprawdzi się zaś model TX-3000 ze skanerem T36 AiO. Jest on przystosowany do bardzo szybkiej, a jednocześnie dokładnej pracy oraz umożliwia jednoczesną pracę drukarki i skanera. Wyróżnia go też większa szerokość zadruku – aż 44 cale (format A0++).
Digitalizacja map – oprogramowanie
Samo zeskanowanie mapy nie jest jeszcze końcem procesu digitalizacji. Dokument zazwyczaj wymaga sprawdzenia oraz poprawek w celu eliminacji niepożądanych elementów, np. zagnieceń, przetarć i zabrudzeń, które zeskanowane mogą się zlewać z elementami dokumentu i wprowadzać w błąd. Na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom nie trzeba tego robić ręcznie. Zaawansowane maszyny Canon są wyposażone w sensory i oprogramowanie, które nie tylko dokładnie skanują, ale również analizują uzyskany obraz, właśnie pod kątem tego typu błędów. Zarówno Canon TM-305 ze skanerem T36 AiO, jak i Canon TX-3000 ze skanerem T36 AiO automatycznie korygują uzyskany plik, by zapewnić Ci maksymalnie dokładne odwzorowanie bez przekłamań. To rozwiązanie, które niesamowicie ułatwia oraz przyspiesza pracę związaną z digitalizacją map.
Łatwa i skuteczna digitalizacja map
Digitalizacja map może przebiegać szybko i płynnie – dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii ten proces jest niezwykle dokładny i wygodny w realizacji. Wybierając zaawansowane urządzenia Canon, oszczędzasz mnóstwo czasu związanego z ręczną korektą skanów starych map, planów oraz innych podobnych materiałów. Dzięki ich dokładności uzyskujesz również pewność wykorzystania właściwie odwzorowanych podkładów mapowych podczas projektowania. Plotery i skanery Canon wyróżniają się ponadto funkcjonalnością, komfortem obsługi, niezawodnością i ekonomiczną pracą, dlatego idealnie wesprą Twoje biuro. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej na temat polecanych urządzeń!