Jak bardzo dysk twardy zwiększa możliwości plotera?

Poszukując nowej drukarki wielkoformatowej do biura, warto zwrócić uwagę na ploter z dyskiem twardym, gdyż oferuje on zwiększone możliwości urządzenia.

Jak bardzo dysk twardy zwiększa możliwości plotera?

Zakup plotera to duża inwestycja. Warto więc zwrócić uwagę na wszystkie jego parametry, tak by wybrać model, który spełni Twoje potrzeby. Dziś pod lupę bierzemy dysk twardy. Czy jest potrzebny? Za co jest odpowiedzialny i jakie korzyści zapewnia? Dowiedz się, czy lepiej wybrać ploter z dyskiem, czy bez.

Do czego służy dysk twardy w ploterze?

Dysk twardy to moduł, który w urządzeniach elektronicznych służy do przechowywania plików systemowych i plików użytkownika. Jego obecność w ploterze może wydawać się zbędna – w końcu drukowane pliki zwykle i tak przechowuje się na komputerze lub nośnikach pamięci zewnętrznej.

Dysk twardy w drukarce – także wielkoformatowej – pełni jednak nieco inną funkcję. Pliki przechowywane są na nim jedynie tymczasowo, przy każdorazowym wydruku. Ma to znaczenie szczególnie dla szybkości i płynności całego procesu oraz otwiera przed użytkownikiem nowe możliwości związane z zarządzaniem  wydrukami.

Jego obecność zapewnia trzy podstawowe korzyści:

  • szybkie i precyzyjne drukowanie nawet bardzo dużych plików wektorowych i rastrowych,
  • tworzenie bardzo długiej kolejki wydruków i realizacji dużej ilości jednocześnie zlecanych zadań,
  • przechowywanie czcionek, makr i historii drukowania.

Czy potrzebny Ci ploter z dyskiem twardym?

Pojemny dysk twardy z pewnością ułatwia pracę, ale czy jest potrzebny? To zależy od tego, jak chcesz wykorzystywać swoje urządzenie. Cena wyposażonych w ten moduł urządzeń często jest znacznie wyższa od podobnych modeli bez dysku. Dlatego warto rozważyć tę kwestię szczególnie wtedy, gdy dbasz o budżet. Podstawowym kryterium będzie planowana intensywność wykorzystania drukarki oraz poziom skomplikowania i wielkość przetwarzanych plików.

Ploter bez dodatkowej pamięci sprawdzi się do druku rysunków, projektów i grafiki. Jeżeli wybierzesz model o bardzo dobrych parametrach, problemów nie powinny mu sprawić nawet większe pliki – jednak przy ich druku zapewne będzie konieczna spora doza cierpliwości.

Model z dyskiem twardym to urządzenie przeznaczone przede wszystkim do środowisk pracy o wyższej intensywności, gdzie liczy się szybkość i wygoda. Możliwość kolejkowania pozwala na jednoczesne przesłanie wielu plików do wydruku. Dodatkowo można zmieniać kolejność ich przetwarzania zgodnie z aktualnymi potrzebami. Druk odbywa się również szybciej – dzięki temu, że do buforowania plików angażowana jest wewnętrzna pamięć plotera.

Takie urządzenie poradzi sobie też bez trudu nawet ze szczegółowymi plikami wektorowymi lub rastrami o bardzo dużym rozmiarze i wysokiej rozdzielczości, a także z plikami hybrydowymi (np. rysunkami wektorowymi na podkładzie rastrowym).

Ploter z dyskiem twardym i bez – porównanie popularnych modeli

Właściwości ploterów z dyskiem twardym i bez niego można porównać na przykładzie najnowszych urządzeń Canon. Atramentowe plotery imagePROGRAF TM-200, TM-205, TM-300 i TM-305 są stworzone do wydruków CAD i GIS, a więc do wykorzystania przede wszystkim w biurach projektowych.

Różni je kilka parametrów. Modele TM-200 i TM-205 to sprzęty 24-calowe, podczas gdy modele TM-300 i TM-305 dysponują 36-calową szerokością wydruku. Drukarki TM-205 i TM-305 wyróżniają wbudowane dyski twarde o pojemności aż 500 GB oraz obsługa plików PDF.

Dodatkowa pamięć oznacza też możliwość drukowania bezpośrednio z urządzenia USB (np. z nośnika pamięci), z pominięciem komputera. Wszystko to decyduje o przyspieszeniu pracy.

Ploter Canon imagePROGRAF TM-200 (24 cale) lub TM-300 (36 cali) idealnie sprawdzi się więc w biurze, w którym wydruki wykonuje się rzadziej, a problemu nie stanowi dłuższe oczekiwanie na efekt pracy drukarki. Urządzenia nadają się do miejsc, w których rzadko pojawia się potrzeba przetwarzania plików o dużych rozmiarach.

W biurach, które często przygotowują złożone, wielowarstwowe projekty i plany lub mają potrzebę drukowania np. rozległych i szczegółowych podkładów mapowych, lepiej sprawdzą się urządzenia z dyskiem twardym, a więc np. Canon imagePROGRAF TM-205 lub TM-305. To również jedyny słuszny wybór wszędzie tam, gdzie ploter pracuje praktycznie bez przerwy.

Warto wiedzieć, że dzięki zaawansowanym systemom szyfrującym wszystkie pliki przetwarzane przez drukarkę są zabezpieczone przed dostępem niepowołanych osób.

Klikając „OK”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu poprawy działania serwisu,
analizowania korzystania z witryny oraz lepszego dopasowania treści marketingowych