Zakup używanego plotera to świetny pomysł, czy pozorna oszczędność?

Używane plotery to urządzenia często brane pod uwagę przez firmy, które chcą zaoszczędzić na zakupie urządzenia. Wejdź i dowiedz się czy to dobry pomysł!

W poszukiwaniu oszczędności myślisz, aby kupić po-leasingowy lub używany ploter? To najczęstszy wybór osób posiadających nieduży budżet na urządzenie. Zanim się jednak zdecydujesz, sprawdź, co warto wiedzieć o zakupie używanego sprzętu i przekonaj się, czy jest to świetny, czy też może raczej  jedynie pozorny sposób na ograniczenie kosztów.

Plotery używane i poleasingowe – zalety

Nie da się ukryć, że zakup wysokiej jakości maszyn do druku wielkoformatowego to niemały wydatek.  Dlatego próby szukania oszczędności nie są niczym dziwnym. Wiele osób w takiej sytuacji przygląda się ofertom ploterów po-leasingowych i używanych. Ich podstawowym atutem jest przede wszystkim korzystna cena. Szczególnie atrakcyjne wydają się oferty sprzedaży urządzeń zaledwie rocznych czy dwuletnich, chociaż trzeba przyznać, że są one rzadkością. Kupując sprzęt używany, możesz otrzymać doskonałe specyfikacje za rozsądne pieniądze. Dla wielu osób argumentem jest też znacznie wolniejszy spadek wartości takiego urządzenia. Nie dziwi więc zainteresowanie używanym sprzętem. Jest jednak jeszcze druga strona medalu.

Plotery używane i poleasingowe – wady

Niestety tańsze zakupy oznaczają pewne kompromisy. Używany sprzęt to bowiem:

  • zużyta głowica, której stan często trudno określić – nie wiadomo, jak długo będzie mogła pracować przed koniecznością wymiany;
  • brak wiedzy o wcześniej stosowanych materiałach eksploatacyjnych – kiepskiej jakości nieoryginalne tusze mogą wywołać uszkodzenia, które nie objawią się od razu;
  • trudność w ocenie stanu kluczowych podzespołów – jest to możliwe tylko w serwisie podczas dogłębnego przeglądu;
  • brak gwarancji producenta – zakup nowego urządzenia to możliwość darmowego serwisu w miejscu jego instalacji, co zapewnia niesamowitą wygodę;
  • zazwyczaj mniejsza wydajność i wyższe koszty pracy niż w przypadku nowego plotera – urządzenia nowszych generacji są coraz tańsze w utrzymaniu, coraz szybsze i coraz dokładniejsze.

Łatwo więc wywnioskować, że decydując się na używany ploter, kupujesz tak naprawdę kota w worku. Wydruki próbne nie są w stanie zobrazować prawdziwego stanu urządzenia. Wykonując je, nie przewidzisz również, jak długo będzie mógł pracować ploter przed koniecznością jego naprawy lub  dokonania wymian generujących wysokie koszty. Co więcej, starszy ploter może nie być kompatybilny z nowszymi wersjami systemów operacyjnych czy oprogramowania przez brak odpowiednich sterowników i aktualizacji, co bardzo utrudnia wygodną pracę.

Jak zaoszczędzić, kupując ploter?

Zakup plotera to zwykle inwestycja na wiele lat. Dlatego, zamiast mamić się wizją krótkoterminowych oszczędności, lepiej spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy. Nowy sprzęt to oszczędności na dłuższą metę – tańsza eksploatacja, większa wydajność, znacznie dłuższa żywotność. Tym bardziej że dzięki szerokiej ofercie urządzeń możesz wybrać takie, które idealnie spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Wartością dodaną dla takiego zakupu jest ponadto gwarancja producenta oraz komplet oryginalnych tuszy, które zapewniają bezawaryjną pracę urządzenia i najwyższą jakość wydruków.

Warto też zauważyć, że ceny nowych ploterów obecnie nie są już tak wysokie, jak kiedyś. Co więcej, przy zakupie można skorzystać z atrakcyjnych form finansowania, np. leasingu i wynajmu, które pozwalają uniknąć dużych i jednorazowych inwestycji.
Podsumowując:
  • zakup sprzętu używanego to duże ryzyko,
  • przy wyborze plotera warto się kierować nie tylko początkową ceną produktu, ale również kosztami eksploatacji,
  • nowe urządzenia mogą się wydawać drogie, jednak wygrywają wydajnością, żywotnością i nowoczesnością, a ponadto zawierają komplet tuszy i są objęte gwarancją,
  • wybierając nowy sprzęt, można skorzystać z leasingu lub wynajmu, dzięki czemu koszty zakupu zostaną rozłożone w czasie.