Najważniejsze parametry ploterów – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jakie parametry ploterów są najistotniejsze podczas wyboru urządzenia do biura? Na co dokładnie zwrócić uwagę? Przeczytaj aby się dowiedzieć!

Plotery to urządzenia, które mogą być wykorzystywane do różnych celów. Na rynku dostępne są maszyny o rozmaitym przeznaczeniu, funkcjach czy wydajności. Jak wybrać to właściwe, które idealnie spisze się przy wykonywaniu określonych typów wydruków i konkretnym trybie wykorzystania? Poznaj najważniejsze parametry ploterów i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Parametry Ploterów

Szybkość druku

Współczesne technologie dają możliwość coraz szybszego wykonywania wydruków. Tym samym zwiększa się wydajność ploterów – w ciągu godziny można dziś średnio wyprodukować znacznie więcej materiałów niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Prędkość druku jest szczególnie ważna w tych miejscach, w których liczy się wydajność. Jeśli masz duże potrzeby w zakresie ilości produkowanych materiałów, kryterium szybkości będzie bardzo istotne. Należy jednak pamiętać, że sama prędkość drukowania zadeklarowana przez producenta to nie wszystko. Istotne jest również to, jak szybko przetwarzane są obrazy. Dlatego dobre parametry plotera w tym zakresie powinny iść w parze z wydajnymi podzespołami i odpowiednią ilością pamięci.

Parametry Ploterów

Technologia atramentów

Na rynku można znaleźć również maszyny laserowe, jednak obecnie to plotery atramentowe wygrywają pod kątem jakości druku, jednocześnie oferując coraz większą wydajność i funkcjonalność. Wśród urządzeń atramentowych można znaleźć takie przeznaczone do różnych celów – zarówno wydruków CAD czy GIS, jak i wysokiej jakości materiałów graficznych oraz zdjęć o przeznaczeniu reklamowym czy artystycznym. Warto zwrócić uwagę na ilość pojemników z tuszem. Plotery graficzne i fotograficzne zwykle nie korzystają jedynie z podstawowych kolorów (CMYK), ale stosują dodatkowe pojemniki pozwalające uzyskać bardziej wyrazistą kolorystykę, dopracowane szczegóły czy wyjątkową głębię obrazu. Istotne są też inne parametry ploterów związane z tuszami.

Tusze pigmentowe vs wodne

Technologia tuszu, w której pracuje dany ploter, ma bardzo duże znaczenie dla jego zastosowania. Tusze wodne to podstawowy wybór. Barwnik jest w tym przypadku rozpuszczany w wodzie, co pozwala na uzyskanie bardzo małych kropel, a więc wysokiej rozdzielczości druku. Maszyny pracujące w tej technologii nie słyną jednak z wyjątkowo dobrego odwzorowania barw czy też głębi obrazu. Co więcej, wydruk wykonany tuszem wodnym nie jest odporny na wodę i dość łatwo blednie pod wpływem promieniowania UV.

Dlatego też do zastosowań profesjonalnych zwykle wykorzystuje się plotery pracujące w oparciu o atrament pigmentowy. Jest on wodoodporny i wysycha od razu po naniesieniu na papier lub inne medium. Wyróżnia się również znacznie większą odpornością na blaknięcie. Parametry ploterów pracujących w technologii pigmentowej często zapewniają doskonałą jakość obrazu. W ofercie Canon można znaleźć maszyny wykorzystujące nawet 12 pojemników z tuszem, co przekłada się na wyjątkową głębię i precyzyjne odwzorowanie kolorów. Wśród maszyn wykorzystujących tusze pigmentowe można znaleźć zarówno te przeznaczone dla artystów, fotografów czy agencji reklamowych, jak i takie, które sprawdzą się najlepiej w biurze architektonicznym, geodezyjnym itp.

Wymiana tuszy w trakcie drukowania

Przyglądając się technologii tuszu, warto również zwrócić uwagę na możliwość wymiany kartridży podczas pracy. W maszynach pozbawionych tej opcji drukowanie odbywa się do końca bez brakującego tuszu lub zatrzymaniem w trakcie drukowania i utratą jakości. Skutkuje to powstaniem niekompletnych materiałów i wymusza ponowienie całej operacji, a tym samym marnowanie zasobów i czasu.

Nowocześniejsze maszyny wyposażone są w system ostrzegania o niskim poziomie tuszu, a także pozwalają na jego wymianę nawet podczas realizacji bieżącego zadania. Dzięki temu każdy wydruk może być dokończony bez przeszkód i niepotrzebnych strat.

Parametry Ploterów

Koszty druku

Wielu osobom zależy na tym, aby zrealizować potrzeby w zakresie drukowania jak najniższym kosztem. Należy jednak pamiętać, że cena zakupu urządzenia to zaledwie początek. Ploter zwykle jest inwestycją na wiele lat, dlatego koniecznie należy zwrócić uwagę na koszty eksploatacji. Niekiedy zdarza się, że zakup i eksploatacja „droższego” plotera finalnie okazują się tańsze. Warto więc sprawdzić, ile kosztują uzupełniające tusze i przeliczyć ich cenę na 1 ml objętości. Dopiero wówczas można porównywać różne urządzenia pod względem ceny. Należy jednak pamiętać, że nadal są to porównania orientacyjne, ponieważ finalny koszt użytkowania zależy również od średniego zużycia atramentu.

Parametry Ploterów

Zakres obsługiwanych podkładów

Jeśli planujesz drukować tylko na zwykłym papierze, może Ci się wydawać, że ten parametr plotera nie ma większego znaczenia. Warto jednak zawsze sprawdzić, jakie możliwości w zakresie obsługi różnych nośników daje konkretne urządzenie. Być może możliwość współpracy z grubszym papierem, folią, kalką lub płótnem przyda się w przyszłości. Obsługiwane media zazwyczaj są bardzo ważne w przypadku ploterów do zastosowań artystycznych i reklamowych.

Parametry Ploterów

Głowica

Budowa głowicy bezpośrednio wpływa na sposób nanoszenia tuszu na papier, a więc znacząco wpływa na uzyskiwane efekty. Jest to jednocześnie jeden z najdroższych komponentów plotera, który prędzej lub później się zużywa. Jego wymiana lub serwis potrafią być bardzo kosztowne, dlatego zawsze należy się upewnić, że producent oferuje gwarancję na głowicę (oczywiście im dłuższa, tym lepsza). Warto również zawczasu sprawdzić, jaki jest koszt zakupu nowej głowicy.

Parametry Ploterów

Dysk twardy

Dysk twardy to dodatkowy komponent urządzenia drukującego, który może się okazać bardzo istotny. Wpływa on przede wszystkim na parametry plotera w zakresie wydajności. Dysk umożliwia szybkie przetwarzanie nawet dużych plików (złożonych grafik, zdjęć, map), a także ustanawianie kolejki wydruków i przeprowadzanie różnych operacji w jej obrębie. Jeśli planujesz drukować duże ilości materiałów lub pracujesz na „ciężkich” plikach (zajmujących od kilku do kilkunastu GB), zdecydowanie warto rozważyć zakup plotera z dyskiem twardym.

Parametry Ploterów

Łatwość obsługi

Nawet drobne niedogodności związane z obsługą plotera potrafią przerodzić się w spore problemy i skutecznie uprzykrzyć codzienną pracę. Dlatego warto zawczasu sprawdzić konstrukcję sprzętu i panelu sterującego, a także sposób podawania papieru i odbioru gotowych materiałów. Najlepiej, gdy wszystkie czynności wykonuje się od przodu urządzenia – wówczas można postawić je przy ścianie. Nowoczesne plotery często są wyposażone w dotykowe ekrany z intuicyjnym interfejsem i dostępem do wszystkich potrzebnych opcji, a dodatkowo mogą być obsługiwane zdalnie. To duże ułatwienie, szczególnie tam, gdzie istnieje potrzeba częstego i intensywnego korzystania z urządzenia.

Podsumowanie – na jakie parametry ploterów zwrócić uwagę?

Przyjrzenie się najważniejszym parametrom ploterów powinno Ci pomóc w wyborze modelu dostosowanego do danego środowiska pracy. Należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna zależna m.in. od rodzaju i ilości wykonywanych wydruków, a także innych wymagań.

Poszukujesz plotera odpowiadającego Twoim potrzebom?

Zobacz naszą ofertę urządzeń!