Czy dzierżawa drukarek jest bardziej opłacalna od zakupu i leasingu?

Czy dzierżawa drukarek opłaca się bardziej niż zakup lub leasing? Przeczytaj i dowiedz się, czym różnią się te formy finansowania.

Chcąc prowadzić druk in-house, nie jesteś skazany na zakup kosztownych urządzeń. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na ich dzierżawę drukarek lub ich leasing, co pozwala korzystać z zaawansowanych rozwiązań bez zbytniego obciążenia dla budżetu. Jakie są zalety i wady dzierżawy, leasingu oraz zakupu drukarek? Które rozwiązanie jest najbardziej opłacalne?

Dzierżawa drukarek a leasing – podobieństwa i różnice

Dzierżawa i leasing to dwie alternatywy dla zakupu kosztownych urządzeń drukujących do firmy. Często bywają mylone, jednak są między nimi dość znaczne różnice. Głównym podobieństwem jest jednak możliwość uniknięcia dużych wydatków na zakup sprzętu na własność. Dzięki temu są to rozwiązania polecane przedsiębiorstwom, które dopiero startują na rynku, a także wszystkim tym, którzy wolą dysponować większą ilością gotówki na inwestycje.

Dzierżawa drukarek, kserokopiarek lub innego urządzenia

Wynajem kserokopiarek jest bardzo prostą formą nabycia sprzętu. Z reguły wymaga minimum formalności. W ramach wynajmu można korzystać z najnowszych, najszybszych i najbardziej funkcjonalnych drukarek przez dowolny (określony z góry) okres. W dodatku wynajmowany sprzęt może być precyzyjnie dostosowany do Twoich potrzeb, a gdy ulegną one zmianie, możesz wymienić maszynę na inną.

Opłata wnoszona na rzecz wynajmującego obejmuje też materiały eksploatacyjne (tusze, tonery) zapewniające optymalną jakość wydruków. Urządzenia objęte są ponadto opieką serwisową, dlatego nie musisz martwić się o konfigurację sprzętu czy ewentualne usterki. Najczęściej wybieraną formą rozliczenia jest abonament z dodatkową opłatą wyliczaną na podstawie wykonanych wydruków. Tym samym płacisz tylko za faktyczne wykorzystanie urządzenia. Jednocześnie jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze i tańsze od zlecania wydruków firmie zewnętrznej.

Jeżeli wolisz precyzyjnie planować budżet firmy, możesz też zdecydować się na plan płatności z pakietem darmowych kopii. Dzięki temu miesięczna opłata za korzystanie ze sprzętu jest znacznie bardziej przewidywalna. Dodatkowo w świetle prawa podatkowego stanowi ona koszt uzyskania przychodu.

Leasing kserokopiarek

Leasing umożliwia korzystanie z nowoczesnych urządzeń drukujących za stałą miesięczną opłatę stanowiącą niewielki procent ich wartości. Nawiązanie umowy leasingowej zwykle jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku wynajmu, jednak załatwienie wszystkich formalności jest możliwe w 15 minut, także online.

Umowę podpisuje się na konkretny okres, a poza miesięczną opłatą (która uzależniona jest m.in. od czasu trwania umowy) należy wnieść też opłatę początkową. Dzięki temu, że raty są stałe, planowanie budżetu firmy jest znacznie łatwiejsze. Co ważne, kwota przeznaczana każdego miesiąca na leasing obniży Twoje podatki – stanowi bowiem koszt uzyskania przychodu tak jak opłata za wynajem. W ramach leasingu często nie możesz liczyć jednak na tak drobiazgowy serwis, jak w przypadku dzierżawy. Dlatego np. w materiały eksploatacyjne musisz się zaopatrywać samodzielnie.

Dlaczego lepiej dzierżawić niż kupować?

Zalety alternatywnych dla zakupu na własność metod finansowania urządzeń drukujących po części przedstawiliśmy powyżej. Czas jednak na podsumowanie. W czym leasing czy wynajem są lepsze od zakupu?

Leasing to możliwość:
 • rozłożenia inwestycji na raty – opłata początkowa w wysokości ok. 10% wartości sprzętu plus comiesięczne raty,
 • korzystania z nowoczesnych urządzeń bez zagrożenia dla płynności finansowej firmy,
 • obniżenia podatków, dzięki wrzuceniu rat leasingowych w koszta,
 • wykupienia maszyny po zakończeniu okresu leasingu,
 • korzystania z maszyny przez określony czas (zwykle od roku do kilku lat).
Wynajem kserokopiarek to:
 • niski koszt miesięczny korzystania z urządzenia – stała opłata abonamentowa plus rozliczenie za wykonane wydruki (lub określony z góry pakiet darmowych kopii),
 • możliwość korzystania z pełnej obsługi serwisowej,
 • dostawy najlepszych materiałów eksploatacyjnych – brak konieczności martwienia się o ich zakup,
 • minimum formalności,
 • możliwość wykupienia urządzenia za niewielką opłatą po zakończeniu okresu wynajmu,
 • możliwość obniżenia podatków, dzięki wrzuceniu opłaty za wynajem w koszty,
 • z góry określony okres użytkowania urządzenia.

Jeśli więc martwią Cię wysokie ceny nowoczesnych drukarek i kopiarek, rozważ alternatywne formy finansowania. Nie musisz brać kredytu czy angażować znacznej ilości gotówki. Co wybrać?

Dla firm, które nie chcą martwić się zbytnimi formalnościami, najlepszy będzie wynajem urządzeń biurowych. W tym przypadku miesięczny koszt użytkowania sprzętu jest też niższy niż w przypadku leasingu. Nie musisz też martwić się obsługą sprzętu – masz bowiem zapewnione dostawy materiałów eksploatacyjnych oraz opiekę serwisową.

Dla tych, którym nie zależy na tak rozbudowanym serwisie, a z urządzenia chcą korzystać bardzo intensywnie, korzystniejszy może okazać się leasing.

Dowiedz się więcej o cenach dzierżawy drukarek!

Wejdź i zapytaj o indywidualną ofertę.

Dzierżawa drukarek to nasza specjalność, aby dowiedzieć się więcej, o tym co oferujemy w ramach naszych usług wynajmu, a także ich cenach i urządzeniach, przejdź do następnej strony.

Klikając „OK”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu poprawy działania serwisu,
analizowania korzystania z witryny oraz lepszego dopasowania treści marketingowych