Jak papier fotograficzny wpływa na wydruk zdjęcia?

Jaki wybrać papier fotograficzny, aby uzyskać pożądany efekt? Czym różnią się poszczególne rodzaje? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!

A więc masz już na komputerze zdjęcie, które chciałbyś wydrukować na swoim ploterze. Oczywiście zależy Ci na tym, by wydruk był najwyższej klasy i spełnił twoje oczekiwania. Jedną z ważnych decyzji, jaką musisz podjąć, to rodzaj podłoża, na którym twoja praca ma ujrzeć światło dzienne. To może być wymagające, ponieważ jest wiele rodzajów papieru oraz folii, na których można drukować zdjęcia. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak wybrać taki, który odpowie Twoim oczekiwaniom!

Papier fotograficzny

Jak dobrze wiemy, papiery fotograficzne są podłożami powlekanymi, składającymi się z wielu warstw. Różnorodność tych ostatnich powoduje to, że finalnie mamy do czynienia z papierami z połyskiem, matowymi, satynowymi czy też perłowymi. Czym więc różnią się od siebie poszczególne rodzaje papierów fotograficznych?

Papier fotograficzny z połyskiem

To prawdopodobnie najpopularniejsze podłoża do druku fotografii. Mają idealnie gładką strukturę. Charakteryzują się wrażeniem soczystości i dużego kontrastu a także świetnie spisują się przy pracach zawierających dużą ilość szczegółów. Znakomicie oddają głębię zdjęć czarno-białych. Nie wybaczają najmniejszych błędów ponieważ widać na nich nawet drobne szczegóły.

Przy druku fotografii modowej, lifestylowej czy też krajobrazowej to bardzo dobre rozwiązanie. Słabością tego papieru jest czułość na odciski palców, wrażliwość na zarysowania i mocne odbijanie światła. Raczej nie stosujemy go tam, gdzie fotografie będą często dotykane. Natomiast świetnie sprawdza się w albumach. Fotografowie lubią zdjęcia na tym podłożu w mniejszych formatach.

Matowy papier fotograficzny

To elegancja i nienachalność. Ma powierzchnię ziarnistą o lekkiej chropowatości. Ponieważ podłoże to słabiej odbija światło, bardzo dobrze będą wyglądały na nim zdjęcia o bardziej stonowanych kolorach. Znakomity w fotografii reportażowej i reklamowej. Jest bardziej „odporny” na dotyk palców i wytrzymały. Dlatego warto rozważyć to podłoże w sytuacjach gdy fotografie będą często dotykane. Znakomicie sprawdza się przy większych formatach.

Satynowy papier fotograficzny

Półmat, wariant pośredni pomiędzy połyskiem a matem. Z drobnoziarnistą powierzchnią niwelującą odbicia refleksów świetlnych, a to tego oferującą przytłumiony połysk. Odporny na odciski i drobne zarysowania. Dobry wybór przy drukowaniu grafik do wystroju wnętrz czy też reklam.

Specjalistyczne papiery fotograficzne

Fine art

Artystyczne papiery matowe. W dotyku podobne do kartki brystolu. Bywają gładkie ale także teksturowane. Nie są wybielane, więc posiadają swoisty żółtawy odcień. Znakomicie sprawdzają się przy wydrukach obrazów, wyrafinowanych grafik oraz reprodukcji.

Płótno canvas

Materiał, który posiada strukturę podobną do płótna malarskiego, co skutkuje unikalną fakturą wydruku. Jeśli planujesz druk obrazów, dekoracji, starych zdjęć czy też reprodukcji, to canvas jest zdecydowanie bardzo dobrym wyborem.

Sprawdź naszą ofertę papierów fotograficznych!

Szeroki wybór papierów dostosowanych do Twoich potrzeb!

Klikając „OK”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu poprawy działania serwisu,
analizowania korzystania z witryny oraz lepszego dopasowania treści marketingowych