Drukarka dla fotografa - jaką wybrać?

Profesjonalne zdjęcia wymagają bezkompromisowej jakości druku, aby ukazać zamierzony efekt. Dowiedz się jaka będzie najlepsza drukarka dla fotografa.

Wydruk fotografii i obrazów w wysokiej rozdzielczości nawet w bardzo dużych formatach jest obecnie ułatwiony dzięki nowoczesnym, profesjonalnym drukarkom do zdjęć. Zapewniają one nie tylko wysoką jakość odwzorowania obrazu, ale również szybkość pracy czy ekonomiczne wykorzystanie zasobów. Dowiedz się, jaka drukarka dla fotografa będzie najlepsza!

Czym powinna charakteryzować się drukarka dla fotografa?

Wydruk fotografii jest bardzo wymagający. Aby piękno uchwyconego ujęcia zostało w pełni odwzorowane, gdy zostanie ono przeniesione na fizyczny nośnik, bardzo ważna jest rozdzielczość pracy i odwzorowanie kolorów. Fotografie często drukuje się na wysokiej jakości nośnikach, dlatego najlepsza drukarka do zdjęć powinna być przystosowana do pracy z nimi. Może też umożliwiać wykonanie druku na płótnie, które dzięki unikalnej fakturze sprawi, że zdjęcie będzie przypominało namalowany ręcznie obraz.

Precyzja to podstawa, jednak przy drukowaniu dużej ilości wielkoformatowych fotografii nie bez znaczenia jest też czas. Dlatego drukarka dla fotografa powinna radzić sobie z szybkim przetwarzaniem i drukowaniem nawet bardzo dużych plików. Wygoda i intuicyjność obsługi pomogą szybko przygotować wymagane materiały do wydruku, przez co cały proces będzie przebiegał sprawniej i przyjemniej. Jeszcze lepiej, gdy można drukować wysokiej jakości obrazy bezpośrednio z aparatu czy nośnika USB z pominięciem komputera.

Zalety urządzeń Canon imagePROGRAF z serii PRO

W przypadku tak precyzyjnych wydruków, jakimi są fotografie, nie warto iść na kompromisy. Urządzenia Canon imagePROGRAF z serii PRO powstały właśnie z myślą o wydruku zdjęć, dlatego spełnią wszystkie oczekiwania fotografów i nie tylko. Szeroka gama urządzeń (PRO-1000210041006100) umożliwia wykonywanie wydruków o szerokości aż do 60 cali, a zaawansowane technologie odpowiadają za perfekcyjne odwzorowanie obrazów.

Dlaczego urządzenia Canon imagePROGRAF z serii PRO są tak skuteczne w tej dziedzinie? Odpowiadają za to przede wszystkim zaawansowane technologie dotyczące kolorów i szczegółów.

System aż 12 kolorów tuszu pigmentowego LUCIA PRO pozwala na precyzyjne odtworzenie wszystkich barw obrazu. Różnica jest naprawdę widoczna, nawet przy fotografiach czarno-białych czy w sepii. Umożliwiają to aż cztery tusze dedykowane tego typu wydrukom: czarny fotograficzny, czarny matowy, szary, szary fotograficzny.

Precyzyjna głowica urządzenia odwzoruje każdy szczegół. Imponujące rezultaty są wzmocnione dzięki technologii Chroma Optimizer, która dodatkowo poprawia jakość gotowego wydruku.

Czym jest i jak działa Chroma Optimizer?

Chroma Optimizer to dodatkowy, transparentny tusz stosowany na wydruku. Pozwala on na uzyskanie jednolitego połysku i wpływa na głębię kolorów. Intensyfikuje czerń i zapobiega brązowieniu gotowych obrazów, niwelując ich ziarnistość. To prawdziwa rewolucja w zakresie precyzyjnego wydruku fotografii.

Jak działa Chroma Optimizer? Nakładany jest na kolorowe atramenty, przez co wyrównuje mikronierówności powstałe z użyciem kropelek tuszu. Uzyskana w ten sposób powierzchnia znacznie lepiej odbija światło, co wpływa na odbiór kolorów i szczegółów.

Dzięki temu połysk jest równomierny, czerń intensywniejsza, a różnice pomiędzy poszczególnymi barwami jeszcze lepiej widoczne. Chroma Optimizer zauważalnie poprawia jakość zarówno kolorowych, jak i monochromatycznych wydruków. W połączeniu z 12-kolorową technologią LUCIA PRO daje to naprawdę oszałamiające rezultaty.

Ploter / drukarka dla fotografa – koszty

Zastanawiasz się, ile może kosztować wykonywanie wydruków w tak wysokiej jakości? Okazuje się, że wcale nie tak dużo. Urządzenia wielkoformatowe Canon są bowiem zoptymalizowane pod względem ekonomii działania. Nie tylko zużywają coraz mniej prądu, ale również rozsądnie gospodarują materiałami eksploatacyjnymi. Oznacza to, że komplet kaset wystarczy na bardzo długo. Co ważne, każda z nich montowana jest oddzielnie, dlatego można wymieniać kolory pojedynczo według ich zużycia i do tego bez przerywania pracy urządzenia.

Koszty druku pojedynczych materiałów A1

Według raportu Buyers Laboratory LLC masa tuszu w każdym z kartridży wykorzystywanych w urządzeniu Canon imagePROGRAF PRO-4100 wynosi od ok. 730 do 750 gramów. Łączna masa tuszu w testowanym urządzeniu wyniosła 8885,2 grama. Przy testowym wydruku 50 plakatów w pełnym kolorze i formacie A1 zużyto łącznie średnio 123 gramy tuszu. Podobny test dotyczący fotografii portretowej wykazał średnie zużycie 139,6 gramów tuszu ze wszystkich kaset, przy czym w obu przypadkach największe zużycie dotyczyło szarości i szarości fotograficznej. Oznacza to ogólne średnie zużycie zaledwie 1,4 i 1,6% całej masy atramentu na aż 50 wydruków w pełnym kolorze i wysokiej jakości.

Przeliczając powyższe wyniki zgodnie z ceną tuszy do tego modelu, otrzymujemy następujące koszty druku:

Stosując pojemniki o pojemności 160ml (PFI-1100):

  • Wydruk 50 plakatów A1 to koszt 268,29 zł, co w końcowym rozrachunku daje 5,37 zł za jeden plakat.
  • Wydruk 50 fotografii portretowych to koszt 304,50 zł, co w końcowym rozrachunku daje 6,09 zł za fotografię.

Stosując pojemniki o pojemności 330ml (PFI-1300):

  • Wydruk 50 plakatów A1 to koszt 252,15 zł, co w końcowym rozrachunku daje 5,04 zł za jeden plakat.
  • Wydruk 50 fotografii portretowych to koszt 286,18 zł, co w końcowym rozrachunku daje 5,72 zł za fotografię.

Stosując pojemniki o pojemności 700ml (PFI-1700):

  • Wydruk 50 plakatów A1 to koszt 214,02 zł, co w końcowym rozrachunku daje 4,28 zł za jeden plakat.
  • Wydruk 50 fotografii portretowych to koszt 243,10 zł, co w końcowym rozrachunku daje 4,86 zł za fotografię.

Urządzenia pracują więc bardzo oszczędnie, co oznacza dodatkowe korzyści dla Twojej działalności!

Link do raportu BLI.

Najlepsza drukarka do zdjęć

Dobre studia fotograficzne posiadają najlepsze drukarki do zdjęć, które powinny charakteryzować się najwyższą jakością odwzorowania zdjęć, powinny być to swego rodzaju drukarka do wywoływania zdjęć. Efekty o takim stopniu głębi i wyrazistości kolorów potrafią zapewnić plotery fotograficzne Canon. Dzięki zastosowanym w nich technologiom są w stanie zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających fotografów.

Dodatkowy efekt drukowanych zdjęć można osiągnąć, dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych papierów fotograficznych.