Jaki ploter do małej firmy?

Jaki wybrać ploter do małej firmy? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę przed zakupem. Przeczytaj już teraz!
09 czerwiec 2021

Jeśli zadania Twojej firmy nie mogą być płynnie realizowane bez regularnie wykonywanych wydruków wielkoformatowych, na pewno potrzebujesz własnego plotera. Zlecanie druku firmom zewnętrznym niekiedy jest korzystne, ale na dłuższą metę raczej utrudnia pracę, zamiast ją ułatwiać. Tylko jaki ploter będzie odpowiedni do małej firmy? Sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy zakupie!

Ploter do małej firmy – czego potrzebujesz?

Najlepiej będzie, jeśli w pierwszej kolejności dobrze się zastanowisz, czego potrzebujesz. Chodzi tu przede wszystkim o format drukowanych plików – plotery są dostępne w wielu szerokościach obsługujących określone formaty wydruków. W małej firmie przestrzeń często jest problemem, dlatego nie warto kupować zbyt dużego urządzenia – szczególnie, że będzie droższe.

Bardzo ważny jest też rodzaj wykonywanych wydruków. Plotery przeznaczone do rysunków technicznych, planów architektonicznych czy urbanistycznych mają nieco inną budowę i możliwości niż te stworzone z myślą o wielkoformatowych fotografiach, materiałach reklamowych czy skomplikowanych grafikach. Dlatego zwracaj szczególną uwagę na parametry i przeznaczenie sprzętu. Pomoże Ci to zdecydowanie zawęzić krąg analizowanych modeli. Pomyśl również, czy oprócz możliwości drukowania nie potrzebujesz wielkoformatowego skanera i kopiarki – wówczas najlepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne.

Zwróć uwagę na koszty eksploatacji

Kupując jakiekolwiek urządzenie biurowe, wiele osób zwraca uwagę jedynie na cenę zakupu. Tymczasem to koszty eksploatacji są znacznie ważniejsze. Niejednokrotnie można w ten sposób wpaść w pułapkę! Tańsze modele mogą potrzebować bardzo drogich atramentów lub zużywać znacznie więcej prądu przy pracy i w trybie czuwania – tym samym na dłuższą metę ich zakup opłaca się znacznie mniej. Warto porównywać oferty podobnych urządzeń różnych producentów, ponieważ różnice w kosztach eksploatacji mogą być naprawdę znaczące. Najlepiej przeliczyć wszystkie koszty na pojedynczy wydruk, sprawdzając ceny materiałów oraz ich średnie zużycie. Obliczenia wymagają nieco pracy, ale pomogą Ci porównać, które urządzenie faktycznie jest bardziej opłacalne.

Łatwość serwisowania

Bezproblemowa eksploatacja to nie tylko tanie materiały i ekonomiczna praca, ale również serwis. Nie można zakładać, że ploter do małej firmy nigdy nie będzie potrzebował naprawy, wymiany części czy choćby prac konserwacyjnych. Dlatego upewnij się, że kupując wybrany model, będziesz miał dostęp do serwisu (najlepiej autoryzowanego) danego producenta. Warto sprawdzić ceny usług, a także przykładowe ceny części zamiennych – np. głowicy, która niejednokrotnie potrafi kosztować niemal tyle, co cały ploter. Możliwość jej łatwej wymiany może być nieoceniona – szczególnie że głowica w nawet najlepszym ploterze po pewnym czasie po prostu ulega zużyciu.

Gwarancja

Kupując nowy ploter do małej firmy, na pewno otrzymasz od sprzedawcy zapewnienie o gwarancji obowiązującej przez określony czas. Nie zawsze jednak jest ona realizowana w Polsce! Wszystko zależy od tego, z jakiego kanału dystrybucyjnego pochodzi urządzenie. Dlatego najlepiej kupować wyłącznie od renomowanych polskich dystrybutorów i dokładnie sprawdzić zasady gwarancji. Bardzo ważne są warunki gwarancji obejmującej wspomnianą już głowicę, która jest najważniejszym elementem całego mechanizmu drukującego.

Wybór plotera do małej firmy nie musi być skomplikowany – wystarczy, że sprecyzujesz swoje potrzeby i będziesz postępować według powyższych zaleceń. Możesz też skorzystać z profesjonalnego doradztwa – eksperci Robican chętnie pomogą Ci dokonać udanego zakupu!

Rozwijasz małą firmę? Wybierz ploter dla siebie!

Szeroka oferta ploterów dla firm.