Oprogramowanie RIP dla ploterów Canon PRO - czy go potrzebujesz?

Drukowanie najwyższej jakości prac wymaga odpowiedniego sposobu przetwarzania obrazu. W tym celu używa się oprogramowania RIP.

Odpowiednie przetworzenie obrazu pliku to jeden z głównych wymogów, dzięki któremu można otrzymać wydruki wysokiej jakości. Odpowiada za to oprogramowanie RIP znane chyba każdemu, kto zajmuje się grafiką komputerową. Czy jednak nowoczesna technologia stosowana w ploterach Canon PRO nie oznacza, że można zrezygnować z dodatkowego oprogramowania? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Czym jest RIP?

RIP to angielski skrót od słów Raster Image Processor. Jest to więc oprogramowanie do przetwarzania grafiki na rastrową (czyli w formie mapy bitowej). Takie „przetworniki” są częścią oprogramowania każdej drukarki, jednak w znacznie bardziej okrojonej formie. Dodatkowe oprogramowanie RIP nie jest więc konieczne np. przy pracy na domowych drukarkach i wykonywaniu prostych zadań.

Sytuacjami, w których można docenić ich działanie, jest przede wszystkim praca na dużych, skomplikowanych plikach. Zadaniem oprogramowania RIP jest bowiem przede wszystkim usprawnienie procesu drukowania i zwiększenie kontroli nad jego przebiegiem bez utraty jakości obrazu. Dzięki zaawansowanemu przetwarzaniu można więc uzyskać idealnie płynne przejścia kolorów, niezwykle precyzyjne linie czy czcionki oraz perfekcyjnie osadzoną grafikę wektorową. Innymi słowy – jest to sposób na wykorzystanie w pełni ogromnych możliwości współczesnych urządzeń drukujących.

Czy potrzebujesz oprogramowania RIP?

Plotery przeznaczone do profesjonalnego wykorzystania są skonstruowane w sposób, który zapewnia maksymalną jakość wydruków przy możliwie prostej obsłudze. Dotyczy to m.in. ploterów z serii imagePROGRAF PRO od Canon. Wykorzystane w nich zaawansowane technologie odpowiadają m.in. za bardzo dokładne przetwarzanie obrazu. Dzięki temu nawet bardzo skomplikowane pliki wektorowe można drukować z olbrzymią dokładnością bez wykorzystania dodatkowego oprogramowania. Ponadto kupując ploter Canon, otrzymujesz darmowy pakiet sterowników i programów, które w zakresie większości funkcji świetnie zastępuje bardziej skomplikowane rozwiązania typu RIP.

Jeśli jednak potrzebujesz szerszych możliwości, możesz skorzystać z dodatkowego wsparcia. Polecane jest szczególnie oprogramowanie Mirage by Dinax, przystosowane do współpracy z zaawansowanymi urządzeniami Canon.

Mirage by Dinax – większe możliwości, prostsze drukowanie

Oprogramowanie Mirage to narzędzie, które umożliwi Ci jeszcze wygodniejszą i efektywniejszą pracę. Dostępne dla użytkowników profesjonalnych ploterów Canon w formie wtyczki do programów graficznych jest bardzo proste w obsłudze, a jednocześnie zapewnia szerokie możliwości. Program współpracuje z narzędziami Adobe™:

  • Photoshop™,
  • Photoshop™ Elements,
  • InDesign™,
  • Illustrator™
  • Lightroom.

Działa również jako samodzielna aplikacja. Jest bardzo intuicyjne i wygodne w użytkowaniu, a ponadto pozwala na drukowanie w trybie „what you see is what you get” – w oknie podglądu widoczny jest rzeczywisty obraz wydruku, dlatego wszelkie błędy i nieprawidłowości można wyeliminować na tym etapie, oszczędzając zasoby. Ponadto aplikacja zapewnia proste drukowanie plików PDF, TIFF i JPEG – wystarczy je przeciągnąć do okna programu. Zapewnia też dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak:

  • ustawianie znaków cięcia,
  • korekta kolorów,
  • wstawianie passe-partout,
  • układanie wydruków w sposób minimalizujący straty mediów.

Atutem programu jest też usprawnianie pracy poprzez bardzo szybkie przetwarzanie plików.

Interesuje Cię jeszcze prostsze drukowanie i dostęp do funkcjonalnego interfejsu? Oprogramowanie Mirage dla Canon to idealny wybór. Pamiętaj jednak, że wybierając urządzenia z serii PRO, uzyskasz bardzo wysoką jakość wydruku również bez dodatkowego wsparcia.